Filistin topraklarına  yönelik gasp girişimini sürdüren Siyonist İsrail'in en kanlı liderlerinden olan Netanyahu 1996-1999 ile 2009-2021 yılları arasında görevde bulundu. Son göreve gelmesinin ardından ise yaklaşık 7 aydır sürekli protestolarla istenmeyen kişi ilan edildi.

2009'dan 2021'e kadar Gazze'de birbirinden vahşi saldırılara imza attı. En kanlı saldırılarından birini 2014'te gerçekleştirdi.

İsrail'in 7 Temmuz 2014'te başlattığı "Koruyucu Hat Operasyonu" adı altındaki saldırılarında 551'i çocuk olmak üzere 2 bin 158 Filistinli şehit oldu. O dönem saldırı emrini veren yine Netanyahu'ydu.

O dönem görevden ayrıldığı 2021 yılında da yine Gazze'ye yönelik saldırılarda 24 Filistinli şehit edilmişti.

Lübnan'ı da İşgal Hevesinde Lübnan'ı da İşgal Hevesinde

Netanyahu, Aralık 2022'de 6. kez Başbakanlık koltuğuna oturdu.

Filistin yönetimi lideri Mahmut Abbas ve işgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun aynı hafta içerisinde ayrı ayrı Türkiye'ye geleceği bildirildi. Erdoğan'ın davetine icabetle Türkiye'ye gelecek olan Abbas ve Netanyahu, Erdoğan'la güncel bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunacak.

ÖNCE ABBAS GELECEK

Abbas’ın, 25 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştireceği Türkiye ziyaretinde, Erdoğan ile yapacağı resmi görüşmelerde, Türkiye-Filistin ilişkileri, İsrail-Filistin ihtilafı bağlamındaki son gelişmeler ile diğer güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak. İletişim Başkanlığından Abbas'ın ziyaretiyle ilgili yapılan açıklamada, "Türkiye ile dost ve kardeş Filistin Devleti arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik olarak atılabilecek adımlar da görüşmenin gündem maddeleri arasında yer alacak." denildi.

BEBEK KATİLİ NETANYAHU DA GELECEK

Erdoğan ayrıca, İsrail Başbakanı Netanyahu’yu da 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye'de ağırlayacak. Ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerde, Erdoğan ve Netanyahu, Türkiye-İsrail arasındaki ikili ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirecek ve iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımları ele alacak. İsrail basınına göre Netanyahu, Erdoğan'la bir görüşme ayarlamaya çalışıyordu. Erdoğan'ın, Türkiye ile İsrail arasında gaz iş birliğinin sağlanmasını taahhüt etmesi kaydıyla Netanyahu ile görüşeceği bilgisini ilettiği öne sürülüyordu.

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde enerji iş birliğinin ana konulardan biri olduğu biliniyor. Türkiye ise İsrail'den Doğu Akdeniz üzerinden Avrupa'ya gaz tedarikinde aracı olmak istiyor. Fakat Times of Israel'in bazı uzmanlara dayandırdığı bilgilere göre, İsrail'in Türkiye ile enerji iş birliğine ilgisi pek fazla değil. Öte yandan Netanyahu'nun Erdoğan'la görüşüp çekilecekleri fotoğrafla 'diplomatik başarı' görüntüsü vermeyi planladığı belirtiliyordu.

Editör: Salih Eser