Siyonistlere ait Yedinci Kanal isimli TV kanalının yayınladığı habere göre 5 Nolu Otoyol olarak isimlendirilen bu otoyol Tel Aviv ile Batı Şeria'nın kuzeyindeki Za'tere Kavşağı'nı birbirine bağlayan bir anayol ve ara yollardan oluşacak. Genişletme çalışmalarını da kapsayacak proje için 2 milyar şekel (14 milyar ₺) bütçe tahsis edileceği belirtildi. 

Kassam Tugayları: 12 İsrail Askerini İmha Ettik “İlâ Cehenneme Zümerâ” Kassam Tugayları: 12 İsrail Askerini İmha Ettik “İlâ Cehenneme Zümerâ”

Anayolla bağlantılı olarak dört tane de büyük ara yol yapılacağı ve böyle bir yol çalışmasının, önümüzdeki 10 yıl içinde Batı Şeria bölgesindeki yahudi yerleşimci sayısını 1 milyona çıkarma planı için önemli bir altyapı unsuru olacağı ifade edildi. 

İşgal rejiminin Ulaştırma Bakanı Regev, söz konusu yol projesinin Batı Şeria bölgesinde yahudileştirme hareketinin başlatılmasından bu yana gündeme gelen en stratejik proje olduğunu söyledi. 

Yapılması planlanan yolun işgal altındaki Filistin'i Akdeniz'den Şeria Nehri'ne doğru enine bölen en uzun yol olacağı güvenlik ve politik açıdan birçok yönden stratejik öneme sahip yol projesi olarak görüldüğü ifade edildi.