Burkina Faso'nun kuzeyinde isyancı bir grup tarafından düzenlenen saldırıda 53 güvenlik gücü hayatını kaybetti.

Genelkurmay Başkanlığı, saldırıyı püskürtürken 17 asker ve ordu için gönüllü 36 sivilin öldüğünü, yaklaşık 30 kişinin de yaralandığını duyurdu. 

Saldırının ardından ordunun başlattığı operasyonda çok sayıda saldırganın "etkisiz hale getirildiği" ve savaş ekipmanlarının imha edildiği kaydedildi.

Bölgede operasyonların halen devam ettiği bildirildi. 

Yatenga eyaletindeki Koumbri kasabasında görev yapan birliğin iki yıldan uzun bir süre önce "cihatçılar" tarafından bölgeden zorla çıkarılan sakinlerin yeniden yerleştirilmesine yardımcı olmak üzere konuşlandırıldığı belirtildi.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) saldırıyı kınadı.

Batı Afrika bloğu yaptığı açıklamada askerlerin ve sivil gönüllülerin ölümünü "şokla" öğrendiğini belirterek "terörist saldırıları" kınadı; "Burkina Faso halkıyla dayanışma içinde olduğunu" ifade etti.

Burkina Faso'da geçtiğimiz yıl, binlerce kişinin hayatına mal olan isyanı durdurmadaki başarısızlıklara duyulan öfkenin tetiklediği iki askeri darbe yaşandı.

Afrika ülkesi ordunun iktidarı ele geçirmesinin ardından ECOWAS'tan uzaklaştırılmıştı.

Burkina Faso'da kriz

ACLED adlı sivil toplum örgütüne göre 2015 yılından bu yana Burkina Faso'daki saldırılarda 16 binden fazla sivil, asker ve polis öldü. Bu yılın başından bu yana ise 5 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. 

Nijerya'da Köylere Silahlı Saldırı: En Az 160 Kişi Öldü, Yüzlerce Yaralı Nijerya'da Köylere Silahlı Saldırı: En Az 160 Kişi Öldü, Yüzlerce Yaralı

Ülkede şiddet olaylarından dolayı iki milyondan fazla insan yerinden edildi. 26 Haziran'da Merkez-Kuzey eyaletinde düzenlenen üç saldırıda 71 kişi öldürüldü. Ağustos ayında ise Merkez-Doğu eyaletinde düzenlenen iki saldırıda beş polis ve yaklaşık 20 kişi hayatını kaybetti.

Yetkililer 7 Ağustos ve 1 Eylül tarihleri arasında 65'ten fazla isyancının etkisiz hale getirildiğini kaydetti. 

Darbe sonrası yönetim

Ülkede Eylül 2022'de 34 yaşındayken darbeyle iktidarı ele geçiren İbrahim Traore, Temmuz 2024'e kadar cumhurbaşkanlığı seçimleriyle demokrasiye dönüş sözü verdi.

Burkina Faso ordusuna yardım eden Fransız güçleri ise ocak ayında ülkeyi terk etti.

Traore geçen hafta bir Rus heyetiyle kalkınma ve askeri işbirliği konularında görüşmelerde bulundu. Dışişleri Bakanı Olivia Rouamba pazartesi günü Tahran'da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşmelerde bulundu ve İran ile "daha güçlü ikili işbirliği" umduğunu kaydetti.