Filistin halkının kararlı duruşu karşısında, fanatik yahudi cemaatlerinin Mescidi Aksa içinde kurban kesmesine izin vermeyeceğini duyurmak zorunda kalan işgal rejiminin silahlı güçleri bugün (15 Nisan Cuma) sabah namazında Aksa'yı basarak cemaate saldırdı. Filistin Kızılayı'nın verdiği bilgilerde baskın ve saldırı sebebiyle çıkan çatışmalarda Filistinlilerden 200'den fazla kişinin yaralandığı ve yaralılardan bazılarının gazeteci olduğu belirtildi. Kızılay yaralıların tedavi için civardaki hastanelere kaldırıldığını açıkladı.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre sabah namazının kılınmasının hemen ardından, cemaatin fanatik yahudilerin tehditlerine karşı Mescidi Aksa'yı koruyacaklarını ifade eden sloganlar atmasıyla birlikte burayı basan işgal güçleri cemaatin üzerine göz yaşartıcı gaz bombaları ve ses bombaları attı. Bu saldırılar cemaatten birçok kişinin zarar görmesine ve yaralanmasına neden oldu.

İşgalci askerlerin Mescidi Aksa civarında, Silsile Kapısı yakınında bulunan binaların çatılarına çıkarak Mescidi Aksa içinde toplanan cemaate saldırdığı ifade edildi.

Aksa'da toplanan cemaat de işgalci saldırganlara karşı durdu ve çatışmalar çıktı.

UNRWA: İsrail’de Gözaltında Tutulan Memurlarımıza İşkence Yapılıyor UNRWA: İsrail’de Gözaltında Tutulan Memurlarımıza İşkence Yapılıyor

İşgal güçlerinin yaralıları hastanelere nakletmek için Aslanlı Kapı tarafından gelen ambülansların yanaşmasına engel oldukları belirtildi.

Görgü tanıkları işgalci saldırganların Kıble Camisi'nin kapılarını içerideki cemaatin üzerine kapatarak onların çıkmalarına engel olduklarını dile getirdi.

İşgal güçlerinin namaza gelenlerden bazılarını da gözaltına aldıkları ve aralarında çocukların da bulunduğu haber verildi.