Martin  "X" platformunda paylaştığı mesajında, "Hükümetin bugün aldığı karar, Filistin Devleti ile tam diplomatik ilişkilerin kurulmasına imkan tanıyor." dedi.

Bu adımın, Filistin'in diplomatik temsil düzeyinin İrlanda'da büyükelçilik seviyesine yükseltilmesini içerdiğini ve Filistin Devleti'nin Dublin'e bir büyükelçi atayacağını belirtti.

Açıklamaya göre, İrlanda da Ramallah'taki mevcut diplomatik temsil düzeyini büyükelçilik seviyesine yükseltecek.

Martin, "Filistin'in tanınması bir son değil, sonraki adımlar için bir başlangıçtır." ifadesine yer verdiği mesajında, Filistin ile uzun vadeli kalkınma iş birliği programlarının olduğuna dikkat çekti.

Filistin Yönetimi'nin reform çabalarında ve hizmet sunumunda uluslararası toplumun tam desteğini almasının önemli olduğunu vurgulayan Martin, bu amaca ulaşmak için çabalarını iki katına çıkaracaklarını belirtti.

Rusya, İsrail'in Dibine Kadar Girdi! Rusya, İsrail'in Dibine Kadar Girdi!

Martin, son günlerde Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa ile yaptığı görüşmelerden ve Arap barış vizyonuna ilişkin Avrupalı ve Arap ortaklarla yaptığı istişarelerden bahsederek, bu vizyonu kalıcı barışı sağlamak için faydalı bir yol olarak tanımladı.

Son olarak İspanya, Norveç ve İrlanda'nın da resmi olarak Filistin Devleti'ni resmen tanımasıyla birlikte BM üyesi 193 ülke arasında Filistin Devleti'ni tanıyan ülke sayısı 147'ye çıkmış oldu.

Tanıyan ülkeler arasında Avrupa Birliği'nde ve dünya genelinde siyasi ağırlığı olan ülkeler de yer alıyor. Filistin halkının maruz kaldığı kesintisiz İsrail saldırıları, soykırım ve Gazze Şeridi, Batı Şeria ve işgal altındaki Kudüs'te gerçekleştirilen katliamlarla birlikte, Filistin'de adil bir barışa inanan ve işgalin sona ermesini savunan dünya ülkelerinin liderliğindeki diplomatik çabalarla birlikte önemli gelişmelerin de yaşanması dikkat çekiyor.

Editör: Yusuf Yusmar