Avrupa'da, Arap dünyasında ve dünyanın çok farklı ülkelerindeki muhtelif şehirlerde Gazze halkına destek ve siyonist katliamları protesto amacıyla gösteriler, yürüyüşler ve dayanışma eylemleri gerçekleştirildi. Göstericiler, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta İsrail'in devam eden katliamlarını kınayarak savaşın durdurulmasını ve işgal rejimi yöneticilerinin Gazze'deki soykırım nedeniyle cezalandırılmasını istediler. Ayrıca, İsrail'e kadın ve çocukları öldürme ve konutları yıkmada kullandığı silahların temin edilmesinin durdurulmasını istediler.

İngiltere'de binlerce Filistin destekçisi, Londra sokaklarında İsrail'in Refah'ta devam eden katliamlarını kınamak için gösteri yaptı. Göstericiler, Downing Street çevresinde toplanarak İngiliz hükümetinden İsrail saldırısını kınamasını ve Tel Aviv'e silah ihracatını durdurmasını istediler. Ellerinde Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulmasını talep eden pankartlar taşıdılar.

Siyonistlerin Soykırım Savaşı 251'inci Gününde... Katliamlar Sürüyor Siyonistlerin Soykırım Savaşı 251'inci Gününde... Katliamlar Sürüyor

Belçikanın başkenti Brüksel'de polis, Refah'taki bombardımanı protesto eden göstericilerin İsrail büyükelçiliğine ulaşmasını engellemek için tazyikli su kullandı.

İrlanda'da, Filistinli ve Arap aktivistler ile Filistin davasını destekleyen İrlandalılar, İrlanda hükümetinin Filistin Devleti'ni tanımasını kutlamak için Dublin'deki parlamento binası önünde gösteri düzenledi. Göstericiler, Filistin bayrakları ve Filistin halkının haklarına destek veren pankartlar taşıdılar.

Fransa'nın başkenti Paris'te binlerce kişi, Refah'taki İsrail katliamlarını protesto etmek için gösterilerini dün de sürdürdü. Paris'teki gösteriler iki gün üst üste sürdürülmüş oldu. Paris'in merkezindeki Cumhuriyet Meydanı göstericilerle dolup taşarken, meydandaki heykele Filistin bayrakları asıldı ve "Soykırımı Durdurun" yazılı büyük bir pankart açıldı.

Norveç'in başkenti Oslo'da parlamento binası önünde gösteri yapıldı. Göstericiler, Norveç hükümetinin Filistin Devleti'ni tanımasını kutlayarak, İsrail'e yapılan yatırımların geri çekilmesini ve kalıcı bir ateşkes için baskı yapılmasını istediler.

Hollanda'nın Utrecht şehrinde belediye binası önünde sessiz bir protesto düzenleyen Filistin destekçileri, Refah'ta güvenli olduğu ilan edilen sığınma kamplarında kadınların, çocukların ve diğer sivil insanların öldürülmesini protesto ettiler. Filistin bayraklarını taşıyan göstericiler, Gazze'de siyonist vahşete maruz kalanların durumlarını temsil amacıyla yerlere uzandılar.

Kanada'nın Toronto şehrinde büyük bir gösteri düzenlenerek Refah'ta işgal ordusunun gerçekleştirdiği katliam kınandı. Aktivistler, Gazze'deki soykırımın durdurulması ve ateşkes çağrısı yaparak sokaklarda yürüdüler.

Meksika'da, Filistin destekçileri, başkent Meksiko'da İsrail büyükelçiliği önünde bir protesto düzenleyerek Refah'taki İsrail katliamını kınadı ve Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulmasını istediler. Göstericiler, büyükelçilik binasına taş atarak içeri girmeye çalışırken polisin müdahalesi sebebiyle çatışmalar çıktı.

Ürdün'ün başkenti Amman'daki İsrail büyükelçiliği çevresinde yüzlerce Ürdünlü gösteri yaparak Gazze'deki sivil katliamlarını kınadı. Göstericiler, Filistin direnişini destekleyen sloganlar attı, insani ve tıbbi yardımların ulaştırılmasını, İsrail ile tüm diplomatik ve ekonomik anlaşmaların sona erdirilmesini istediler.

Yemen'de de Refah'taki İsrail katliamlarını protesto eden gösteriler ve yürüyüşler düzenlendi. Sana, Amran ve Hicce illerinde yüzlerce öğrenci, Gazze'deki direnişçilere destek ve Filistin halkıyla dayanışmak için yürüyüşlere katıldı.

Fas'ın başkenti Rabat'ta parlamento binası önünde aralarında insan hakları aktivistlerinin de bulunduğu yüzlerce kişi, Gazze'ye destek ve Refah'taki son katliamları kınamak için bir araya geldi. Göstericiler, İsrail'in uluslararası anlaşmaları ve Uluslararası Adalet Divanı kararlarını ihlal ederek Refah'ta katliam yapmayı sürdürdüğünü belirten pankartlar taşıdı ve uluslararası kurumların İsrail'i durdurmak için harekete geçmesini talep ettiler. Başta Tanca olmak üzere Fas'ın birçok şehrinde, Filistin halkıyla dayanışma ve normalleşme karşıtı protestolar neredeyse günlük olarak devam ediyor.

Editör: Yusuf Yusmar