Washington, Bağdat ile dün gerçekleştirdiği Stratejik Diyalog görüşmelerinin üçüncü turunda Irak'ta sözde DEAŞ örgütü ile mücadele için geriye kalan ABD muharip güçlerinin de çekilmesini onayladı. İki taraf, sanal ortamda düzenledikleri toplantının ardından yaptıkları ortak açıklamada, 'ABD ve uluslararası koalisyon güçlerinin görevi eğitim ve danışmaya dönüştü. Bu da takvimin gelecek görüşmelerde belirlenmesi koşuluyla, Irak'ta bulunmaya devam eden herhangi bir muharip gücün yeniden konuşlanmasına imkan sağlayacak' ifadelerine yer verdi.

Görüşme oturumunu ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin açtı. Blinken, açıklamasında, 'Bugünkü toplantımız ABD ve Irak arasındaki ortaklık ilişkisini doğruluyor' dedi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, oturum öncesinde bakanlarının katıldığı Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Stratejik Diyalog görüşmelerde iki ülke arasında çeşitli meselelere değineceklerini, bunlar arasında güvenlik iş birliğinin yanı sıra siyasi, ekonomik, sağlık ve kültürel meselelerin bulunduğunu ifade etti.

Kazimi, konuşmasında ayrıca, üçüncü tur görüşmelerde Irak'a DEAŞ'la savaşmak için gelen uluslararası koalisyon güçlerinin varlığını da ele alacaklarını belirterek, koalisyonun DEAŞ ile mücadeledeki rolünden övgüyle söz etti.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, üçüncü turda 'iki taraf arasındaki karşılıklı çıkar ilişkilerini geliştirmeyi sabırsızlıkla beklediklerini' ifade etti.

Irak'taki ABD Üsleri Bombalı Saldırıların Hedefinde Irak'taki ABD Üsleri Bombalı Saldırıların Hedefinde

Iraklılar Amerikan Güçlerini İstemiyor!

Öte yandan başta başkent Bağdat olmak üzere bir çok kentte Amerikan varlığına karşı gösteriler düzenlenmişti. Ülkedeki çeşitli STK'lar yabancı güçleri, Irak'ın istikrarsızlıştırılmasının baş etkenleri arasında göstermişti.

Irak hükümeti, iki ülkenin 2009'da imzaladığı Stratejik Çerçeve Anlaşması'nda olduğu gibi, ABD ile siyasi, ekonomi ve teknoloji alanlarında dengeli ilişkiler kurmaya çalışırken, İran destekli silahlı gruplar başta olmak üzere Irak'ta ABD varlığına karşı taraflar ilk ve son önceliği ülkede geriye kalan ABD güçlerinin çıkarılması olarak görüyor. Nitekim Fetih Koalisyonu lideri Hadi el-Amiri, dün yaptığı açıklamada, 'Cesur ve gayretli görüşmeci Irak ekibinden, ulusal egemenliği tam anlamıyla sağlamasını ve yabancı muharip güçlerin çekilmesi ve Irak hava üslerinde kontrolün yeniden ele alınması için zaman süreleri açık ve belirli bir takvim oluşturarak yabancı varlığına son vermesini bekliyoruz' ifadelerini kullandı.