Orduya bağlı Merkez Fırat Operasyonlar Komutanlığından bir yetkili, Necef'in tüm giriş ve çıkışlarının araç trafiğine kapatılması ve ülkenin diğer bölgeleriyle bağlantısının kesilmesine karar verildiğini dile getirdi.

Ordunun bu durumu kentte sükunet sağlanıncaya kadar devam ettireceği belirtildi.

Necef Eğitim Hastanesi'nden bir yetkili, konsolosluğun ateşe verilmesinden önce göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan arbedede 32 göstericinin yaralandığını söyledi.

Aynı yetkili, yaralanmaların göz yaşartıcı gaz bombasından etkilenme ve konsolosluk binası önündeki izdiham nedeniyle meydana geldiğini ifade etti.

Necef kenti, Şii Müslümanlarca kutsal kabul ediliyor.

Çarşamba günü yüzlerce gösterici, Necef'teki İran Başkonsolosluğu'nu ateşe vermiş, ardından kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Iraklı Mukteda es-Sadr Siyaseti Bıraktığını Açıkladı Başkent Savaş Alanına Döndü Iraklı Mukteda es-Sadr Siyaseti Bıraktığını Açıkladı Başkent Savaş Alanına Döndü

Irak’ın Necef kentindeki İran Konsolosluğu’nun protestocular tarafından ateşe verildiği, şehirde olağanüstü hal ilan edildiği aktarıldı.

Yerleştirilmiş video
Muslim Port adlı kişinin diğer Tweetlerini gör

Irak Dışişleri Bakanlığı: Hadiseyi kınıyoruz

Bu arada Irak Dışişleri Bakanlığı, Necef'teki İran Başkonsolosluğu binasının ateşe verilmesini kınadı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, İran Başkonsolosluğu binasına yapılanların şiddetle kınandığı belirtilerek, "Bunda, Irak ve İran arasındaki tarihi ilişkilere zarar verme amacı açıktır" ifadesi kullanıldı.

Irak'ta bulunan yabancı misyon temsilciliklerine karşı saygının olduğu vurgulanan açıklamada, "Yaşanan olay resmi görüşümüzü yansıtmıyor. İran ile ikili stratejik ilişkilerimize bağlılığımızı da yineliyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

Irak'taki gösteriler

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde şu ana kadar 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında İran'ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Hükümetin açıkladığı reform paketleriyle ikna olmayan göstericiler, güvenlik güçlerine protestolarda şiddet kullanılması talimatı vermekle suçladıkları Başbakan Adil Abdulmehdi ve yolsuzluk iddiaları gerekçesiyle hükümetin istifasını istiyor.