İngiltere Başbakanı Liz Truss, altı hafta önce ülke ekonomisini canlandırma vaatleriyle göreve başladı, ancak planladığı gibi olmadı.

Truss'un görev süresinde vergi başta olmak üzere ekonomi politikaları, sterlinin rekor düşük seviyelere inmesine, tahvil piyasalarında kaos yaşanmasına yol açtı.

Ekonomideki bu kargaşa Truss'ın istifa etmesiyle sonuçlandı.

İtalya ve Fransa Arasında Göçmen Krizi Büyüyor İtalya ve Fransa Arasında Göçmen Krizi Büyüyor

İngiltere Başbakanı Liz Truss, görevinden istifa ettiğini duyurdu. Truss, görevini bırakma konusunu İngiltere Kralı Charles III ile görüştüğünü ve yerine gelecek kişinin önümüzdeki günlerde belirleneceğini açıkladı.

İngiltere tarihinde 44 gün ile görevde en kısa süre kalan başbakan olan Truss, 'ekonomideki hatalardan dolayı' geçen hafta özür dilemiş ancak istifa etmeyeceğini açıklamıştı. Fakat kabinenin kıdemli üyelerinden İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın ağır eleştiriler yaparak istifa etmesi Truss'ın işini daha da zorlaştırmıştı.

Otomatik olarak ülkenin yeni başbakanı olacak parti liderliği için gelecek hafta oylama yapılacak. Truss yeni isim belirlenene kadar başbakanlık görevini sürdüreceğini de vurguladı.

Truss'ın 23 Eylül'de açıkladığı 45 milyar sterlini bulacak vergi indirimlerinin yer aldığı ekonomik program piyasalarda şok etkisi yaratmış, İngiliz sterlini ve hazine tahvillerinin çakılmasına yol açmıştı.