İsrail 57 Yıl önce Yakalanan Mossad Ajanı Eli Cohen'in Son Mesajını Açıkladı İsrail 57 Yıl önce Yakalanan Mossad Ajanı Eli Cohen'in Son Mesajını Açıkladı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye rejimi güçlerinin, ülkenin kuzeybatısındaki yerinden edilenlerin kaldığı kamplara düzenlediği füzeli saldırı sonucunda 3'ü çocuk 9 kişinin öldüğünü bildirdi. Kampın kurucusu olan Meram Yardım ve Kalkınma Vakfı'nın (Maram Foundation) açıklamasına ve görgü tanıklarının ifadelerine göre Rusya'ya ait savaş uçakları tarafından da bölgeye eş zamanlı olarak hava saldırıları düzenlendi.

Fransız Haber Ajansı (AFP) muhabirinin aktardığına göre, İdlib'in batısındaki Kefer Calis bölgesinde yerinden edilenlerin kaldığı bir kamp ve toplanma yerleri füzelerle hedef alındı. Olay yerinde füze kalıntılarının yanı sıra kan lekeleri de görüldü. Sivil savunma ekipleri ve bölge sakinleri, yaralıları kurtarmak için seferber olurken, yaralılar yakındaki hastanelere sevk edildi. AFP muhabiri olay yerinden, saldırıda hayatını kaybeden iki küçük kızın cenazelerinin yerde battaniyelere sarılı halde yattıklarını bildirdi.

İdlib'in batısında, aralarında beş kampın da olduğu çeşitli bölgelere düzenlenen bombardımanda 30'dan fazla füzenin fırlatıldığını bildiren SOHR, bombardımanda en az 9 kişinin öldüğünü belirtti. Bunlardan 3'ü çocuk ve 2'si kimliği belirsiz olmak üzere 7'si sivildi. SOHR'a göre can kayıplarının artmasını bekleniyor.

SOHR, bombardımanın ardından ilk saatlerde 6 sivilin hayatını kaybettiğini bildirmişti. Bombardımanda ayrıca 75 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. SOHR, muhalif grupların, bombardımana rejim güçlerinin mevzilerini hedef alarak misillemede bulunmasının ardından bölgedeki çeşitli alanlarda bombardımanın devam ettiğine dikkati çekti.

Meram Kampı sakinlerinden Ebu Hamid (67), AFP'ye şunları söyledi:

'Sabah uyandık, herkes günlük işlerini yapmaya hazırlanıyordu. Birden patlama sesleri duymaya başladık. Çocuklar füzeleri görünce korkup çığlık atmaya başladılar. Nereye gideceğimizi bilemedik. Bir ya da iki değil, belki 10 füze atıldı. Şarapnel parçaları her yönden gelmeye başladı. Kendimizi nasıl koruyacağımızı bilemedik.'

Rejim güçleri, İdlib'in güney kırsalındaki Cebel ez-Zaviye bölgesinde zeytin toplama işçilerinin kaldığı bir barınağı da hedef aldı. Bombardıman sonucunda bir sivil öldü, bazı siviller çeşitli yerlerinden yaralandı. Böylece İdlib'de dün rejimin bombardımanları sonucunda hayatını kaybeden sivillerin sayısı 10'a yükseldi.

SOHR, rejimin saldırılarının, Heyet'u Tahrir'uş-Şam (HTŞ) grubunun İdlib'in güneybatısında rejim güçlerinin konuşlu olduğu mevzilere düzenlediği bombalamada 5 rejim unsurunun öldürülmesinden bir gün sonra gerçekleştiğini bildirdi.

HTŞ ve daha küçük diğer muhalif gruplar, İdlib'in yaklaşık yarısını ve Hama, Halep ile Lazkiye illerinin bazı bölgelerini kapsayan sınırlı bir bölgeyi kontrol ediyor. Şarku'l Avsatın bilgisine göre bölge, yaklaşık yarısı ülke içinde yerinden edilmiş olan 3 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

Rejim güçlerinin İdlib'in yarısını kontrol etmeyi başardıkları büyük saldırılarının ardından bölgede 6 Mart 2020'den bu yana, Şam'ın müttefiki Rusya ve muhalif grupları destekleyen Türkiye tarafından ilan edilen ateşkes anlaşması uygulanıyor.

Bölge, zaman zaman taraflar arasında karşılıklı saldırılara tanık olurken, ateşkes büyük ölçüde devam etmesine rağmen, rejim güçleri ve Rusya, bölgeye hava saldırıları ve topçu bombardımanları gerçekleştiriyor.