Amerika öncülüğündeki Batı Koalisyonu'nun, Türkiye-Suriye-Irak sınır üçgeni yakınlarında terör örgütü PKK/YPG'nin başını çektiği SDG ile ortak askeri tatbikat gerçekleştirdiği belirtildi.

Irak Başbakanı Savaşın Başlangıcından Beri İlk Kez Suriye’ye Giderek Esad'la Görüştü Irak Başbakanı Savaşın Başlangıcından Beri İlk Kez Suriye’ye Giderek Esad'la Görüştü

Başını terör örgütü PKK/YPG'nin çektiği SDG, Haseke'nin kuzeydoğusunda, Suriye-Irak-Türkiye sınır üçgeni yakınlarında yer alan el-Malikiye (Derik) ilçesi kırsalındaki 'Tekil Bekil' köyünde gerçek mühimmatla ortak askeri tatbikat gerçekleştirdiler. Tatbikatta ABD yapımı Bradley araçlarının yanı sıra ağır ve orta menzilli silahların yer aldığı aktarıldı.

Tankların ve ağır silahların yer aldığı tatbikata katılan onlarca ABD'li asker ve Uluslararası Koalisyon Birleşik Ortak Görev Gücü'nden komutanlar, SDG'lilerin topçu, havan topu ve güdümlü füze kullanımı konusundaki eğitimlerini denetlediler. Uluslararası Koalisyona ait savaş uçakları ve helikopterler de bölgede alçak uçuşlar gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilcisi Nicolas Granger ise, ABD güçlerinin sözde DEAŞ'a bağlı uyuyan hücrelere karşı mücadeleyi sürdürmek için Suriye'nin kuzeydoğusundaki görevlerini ve çabalarını sürdürdüğünü vurguladı.

Diğer taraftan Milli Savunma Bakanlığı dün, Suriye'deki terör örgütü YPG'nin 5 üyesinin Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı harekat bölgelerinde açtıkları ateşe verilen karşılıkla etkisiz hale getirildiklerini duyurdu.