Suriye rejimi lideri Beşar Esad, bugün Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'tan bir heyetle bir araya geldi.

Gazze'de yönetimi elinde bulunduran Hamas, Suriye'de 2011'de patlak veren savaşla birlikte Şam'daki merkezini kapatmıştı. 11 yıl sonra Hamas heyetinin Şam ziyareti, ilişkileri yeniden normalleştirmeye yönelik 'yeni sayfa açma girişimi' olarak nitelendi.

Hamas heyetinin başındaki Halil el Hayya Şam ile ilişkilerin yeniden başladığını duyurarak 'Bu ziyareti tarihi bir buluşma ve Suriye-Filistin ilişkilerinde yeni bir sayfa olarak görüyoruz' dedi. El Hayya, İsrail'in bazı Arap ülkeleriyle ilişkileri normalleştirme adımı sonrasında Suriye yönetimiyle diyaloğu artırma kararı aldıklarını söyleyerek 'Filistin davası bugün bir Arap destekçiye ihtiyaç duyuyor' ifadelerini kullandı.

Suriye'de Aşiretler Neden Ayaklandı? Deyrizor'da Neler Oluyor? Suriye'de Aşiretler Neden Ayaklandı? Deyrizor'da Neler Oluyor?

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn 2020'de ABD'nin arabuluculuğunda İsrail'le normalleşme anlaşmaları imzalamıştı. Türkiye ve İsrail de ağustosta yaptıkları açıklamalarla dört yıl aradan sonra karşılıklı büyükelçi atama kararı aldıklarını açıklamıştı.