Hacı Adayları Arafat'ta Hacı Adayları Arafat'ta

Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Abdulfettah Meşşat, Bakanlığın Hicri 1443 Muharrem ayının ilk gününden itibaren yurtdışından gelen Umre ziyaretçilerini kabul etmeye başladığını açıkladı. Meşşat, Krallık'taki yetkili makamlarla koordineli olarak, ziyaretçilerin güvenliklerinin korunması ve sürdürülmesini garanti altına alan ve Krallık dışından ziyaretçilerin gelişlerini düzenleyen prosedürler, kontroller ve şartlardan oluşan bir belgenin hazırlandığını belirtti.

Bakan Yardımcısı Meşşat, Umre amaçlı ziyaret vizesinin çıkarılması talebi için gerekli olanlar belgelere, Umre ziyaretçisinin kendi ülkesi tarafından onaylanmış bir aşı belgesinin eklenmesi gerektiğini vurguladı. Meşşat, Krallıktaki yetkili makamların sağlık koşullarına istinaden, doğrudan Krallığa gelmesine izin verilen ülkelerin belirtildiği listenin sürekli olarak güncellediklerini ve ziyaretçilerin oldukları aşıların Krallıkta onaylanmış aşılardan olması şartının bulunduğunu belirtti.

Meşşat, Krallığın yurt dışından Umre için gelen kişi sayısında istikrarlı bir artışa tanık olduğunu, Hac ve Umre Bakanlığının çeşitli vize türleri ile (ziyaret ve umre) gelen tüm ziyaretçilere hizmet verdiğini belirtti. Umre için gelen kişilerin Tawakkalna uygulamasını indirip uygulamaya kaydolmalarının ardından Umre, namaz ve ziyaret gibi ibadetleri gerçekleştirmek için uygun zaman dilimleri için randevu alabildiklerini ayrıca Krallığa gelmeden 72 saat önce aşı bilgilerini Muqeem platformuna kaydettirmelerinin gerektiğini ve Hac ve Umre Bakanlığı'na bağlı sağlık merkezlerinden yardım alabilecekleri söyledi.

Suudi yetkili, mevcut kapasitenin günde 70 bin ziyaretçi olduğunu ve 8 zaman bölümüne ayrıldıklarını açıklayarak, Umre, namaz ve ziyaret izinlerinin 'İ'tamarna Bireysel ve 'İ'tamarna İş' platformuyla teknik olarak entegre edilen Tawakkalna uygulaması üzerinden düzenlendiğini bildirdi.

Meşşat, Umre ibadetlerini yapmak, Mescid-i Nebevi'de namaz kılmak ve ziyaret etmek isteyenlere izin verilmesinin temel şartı olarak aşı olunması gerektiğini belirtti. Yetkili Suudi Arabistan sağlık kurumlarının koronavirüse karşı geliştirilen aşıların 12 yaş ve üzeri yaş gruplarına verilmesinin güvenli olduğunu onayladığına dikkati çekerek bu onaya istinaden söz konusu yaş grubu için aşı yaptırmış olmaları ve aşı bilgilerinin Tawakkalna üzerinden yapılan başvuruda yer alması şartıyla ibadet, namaz ve ziyaret izinlerinin verildiğini belirtti.

Hac ve Umre Bakanlığı, güvenlik, emniyet, insan sağlığı için koronavirüs ve varyantlarının yayılmasını önleyen ihtiyati tedbirler ve sağlık protokollerini uygularken Umre için gelenlere, ibadet edenlere ve ziyaretçilere hizmet vermek için tüm gücünü seferber etti. Bakanlık ayrıca işletme yetkilileri ile koordineli olarak kapasiteyi genişletme ve artırmaya yönelik stratejik planın bir parçası olarak, ayda 3,5 milyon Umre ziyaretçisine ulaşmaya çalışıyor.