Resmi X hesabından paylaşımda bulunan lider, "Yeni Halk Cephesinden bir Başbakanımız olacak. Pek çok şeye kararnameyle karar verebileceğiz," ifadelerini de kullandı.

Norveç'ten Soykırımcı Katil için Net Sözler: Netanyahu'yu Tutuklayacağız Norveç'ten Soykırımcı Katil için Net Sözler: Netanyahu'yu Tutuklayacağız

Resmi olmayan sonuçlara göre, ilk turdaki aşırı sağ zaferinin aksine, ikinci turda Fransızlar sol partilere yöneldi.

Ipsos'un yaptığı çıkış anketlerine göre yeni oluşacak Fransız meclisinde sol tandanslı NFP 171 ila 187 koltuk, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un merkez sağ "Birlikte" hareketi 152 ila 163 koltuk, ilk turda büyük bir çıkış yakalayan aşırı sağcı Ulusal Birlik ("Rassemblement National" - RN) 134 ila 152 koltuk ve merkez sağ Cumhuriyetçiler 63 ila 68 arasında koltuğa sahip olacak.

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerindeki yenilgisinin ardından 9 Haziran'da erken seçim çağrısı yapan Macron'un Cumhuriyet İçin Hep Birlikte (Ensemble) ittifakı, ilk turda bir kez daha ciddi bir yenilgiye uğramıştı.

Macron'un ittifakı yüzde 20.7 oyla üçüncü olurken, sol partilerin ittifakı Yeni Halk Cephesi yüzde 28.1 oy oranıyla ikinci olmuştu. Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) ise yüzde 34'e yakın oy alarak 2022'deki son parlamento seçimlerine kıyasla elde ettiği sonucu neredeyse ikiye katlamıştı.

Editör: Yusuf Yusmar