Fransa, eski sömürgesi Nijer'deki büyükelçisini ve bu ülkede görev yapan askelerini geri çekeceğini duyurdu.

Güney Afrika Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e Soykırım Davası Açtı Güney Afrika Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e Soykırım Davası Açtı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Nijer'deki askeri varlığına son vereceğini ve büyükelçisini ülkeden çekeceğini duyurdu. 

Bu karar, demokratik yollarla seçilmiş Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum'un temmuz ayında bir darbeyle görevden alınmasının ardından geldi.

Fransız askerleri geçtiğimiz yıllarda Mali ve Burkina Faso'daki darbelerin ardından bu ülkelerden çekildi. Bu adımların Paris'in Afrika politikasına da bir darbe anlamına geldiği yorumları yapılıyor. 

Fransa, Afrikalı liderlerin talebi üzerine "cihatçı gruplarla mücadele etmek" üzere bölgeye binlerce asker konuşlandırmıştı.

Temmuz darbesinden bu yana Nijer'de yaklaşık 1,500 asker bulunduran Fransa, yeni cuntanın büyükelçisinin ülkeyi terk etmesi yönündeki emrini defalarca reddetmiş ve Fransa'nın darbe liderlerini meşru olarak tanımadığını söylemişti.

Macron, ulusal televizyona verdiği bir mülakatta devrik Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum ile konuştuğunu ve ona: "Fransa büyükelçisini geri getirmeye karar verdi ve önümüzdeki saatlerde büyükelçimiz ve birkaç diplomat Fransa'ya dönecek." dediğini aktardı. 

"Nijer yetkilileriyle askeri işbirliğimize de son vereceğiz." diyen Macron, askerlerin muhtemelen yıl sonuna kadar kademeli olarak çekileceğini kaydetti.

Fransa'nın Nijer'deki askeri varlığının o dönemde bu ülkenin hükümetinden gelen bir talebe karşılık olduğunu ifade etti. 

İki ülke arasındaki askeri işbirliği darbeden bu yana askıya alınmıştı. Cunta liderleri Bazoum hükümetinin ülkeyi isyandan korumak için yeterince çaba göstermediğini iddia ediyordu.

Cunta Ağustos ayında Fransız Büyükelçisi Sylvain Itte'ye ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verdi. Fransa'nın kendisini geri çağırmaması üzerine verilen sürenin dolmasının ardından darbe liderleri diplomatik dokunulmazlığını kaldırdı.

Batılı ve bölgesel Afrika güçleri cunta yönetimi altındaki ülkeye yaptırım uyguluyor. 

Nijer'de yönetime el koyan askeri hükümet, cuma günü New York'ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'i Fransa ve müttefiklerini yatıştırmak için Batı Afrika ülkesinin BM'nin yıllık dünya liderleri toplantısına tam katılımını "engellemekle" suçladı.