Beşar Esad, Abu Dhabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid El Nahyan'la görüştü.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin devlet haber ajansı (WAM) Veliaht Prens'in Suriye'nin Arap coğrafyasının güvenliğinde temel bir unsur olduğunu ve BAE'nin de Suriye ile işbirliğini güçlendirmeye istekli olduğunu vurguladığını aktardı.

BAE haber ajansına göre taraflar görüşmede, Rusya, İran, Türkiye ve ABD'nin askeri varlık gösterdiği parçalanmış 'Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve yabancı güçlerin çekilmesinin' altını çizdi.

WAM haber ajansına göre Veliaht Prens Şeyh Muhammed 'ziyaretin Suriye ve tüm bölgede iyilik, barış ve istikrarın önünü açmasını dilediğini' ifade etti. Habere göre Suriye rejimi lideri Esad da Veliaht Prens'i Suriye'deki son gelişmelerle ilgili bilgilendirdi.

Veliaht Prens Şeyh Muhammed'in Esad'ı havaalanından uğurladığı aktarıldı.

ABD'den Tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Beşar Esat'ın BAE ziyaretini değerlendirdi.

Sözcü, 'Beşar Esad'ın meşrulaştırılmasına yönelik girişimden son derece rahatsız olduk ve üzüntü duyduk' ifadelerini kullandı.

Savaş sırasında yalnızca Rusya ve İran'ı ziyaret etmişti

Kabe’nin Örtüsünün Bakımı Yapıldı Kabe’nin Örtüsünün Bakımı Yapıldı

Beşar Esed savaş sırasında yalnızca İran ve Rusya'yı ziyaret etmiş, bu iki ülkenin askeri desteği Suriye'de ABD'nin müttefiki olan Körfez ülkelerinin hükümetleri tarafından desteklenen rakip gruplara karşı savaşın seyrini değiştirmişti.

ABD ve müttefikleri de rejime karşı ayaklanmayla başlayan ve önce Esed güçleri ardından Rusya'nın da desteğiyle hava ve kara saldırılarıyla yüz binlerce kişinin öldüğü savaşta sözde siyasi çözüm konusunda ilerleme sağlanana kadar Suriye rejimi lideriyle ilişkilerin normalleştirilmesi çabalarına karşı çıkmıştı.

BAE Dışişleri Bakanı Kasım ayında Suriye'nin başkenti Şam'ı ziyaret ederek Esad'la görüştüğünde de Washington tepki göstermişti.

Ancak Washington'un Riyad ve Abu Dhabi'nin bölgede hedefe koyduğu İran konusundaki endişelerini gidermeyerek, Yemen savaşına desteğini çekerek ve Körfez ülkelerine silah satışı için koşul getirerek bu ülkeler nezdinde siyasi sermayesini tükettiği değerlendirmesi de yapılıyor.

Dubai Emiri'yle de görüştü

Suriye'de Esad'e bağlı Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre Esad Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum'la da biraraya geldi.

Bu görüşmeler bazı Arap ülkelerinin Esad'la ilişkileri yeniden canlandırmaya başladığı Ortadoğu'da bir değişikliğe işaret eden bir dizi diplomatik açılımın ardına rastladı.

Esad ve Arap ülkeleri arasında yakınlaşma sinyalleri geçtiğimiz yıl yoğunlaşmış, Esad ABD'nin bölgedeki bir diğer müttefiki Ürdün Kralı Abdullah'la da telefonda görüşmüştü.

Bazı bölge uzmanları da, Esat'la daha yakın ilişki kurmayı amaçlayan Arap ülkelerinin İran ve Türkiye'nin bölgedeki nüfuzuna karşı konulması dahil olmak üzere siyasi ve ekonomik değerlendirmeleri gözettiğini belirtiyor.