Irak'ın kuzeyindeki Erbil'de, ABD askeri üssünün de bulunduğu havalimanına roketli saldırı düzenlendi. Olayda, bir sözleşmeli personel hayatını kaybetti, aralarında bir Amerikan askerinin de bulunduğu 8 kişi yaralandı. Yaralılardan birinin durumumun ağır olduğu öğrenildi.

ABD'li güvenlik kaynaklarından aktarılan bilgilere göre, dün gece Erbil'de havalimanına yapılan saldırıda 14 roket kullanıldı. Bu roketlerin 10'u Amerikan askerlerinin kaldığı yerleşkenin dışına düştü, 4 roket ise yerleşkeye isabet etti. IKBY terörle mücadele birimi ise roketlerin fırlatıldığı aracın bulunduğunu ve soruşturmalar tamamlandıktan sonra daha fazla bilgi paylaşılacağını aktardı.

Elma Kokusuyla Gelen Ölüm! Elma Kokusuyla Gelen Ölüm!

Olayın ardından havaalanı tüm uçuşlara kapatılırken, çevrede savaş uçaklarının sesleri duyulmaya başlandı. Havaalanının dışına düşen roket bir işyerinin camlarının kırılmasına ve bir evin bahçe duvarının yıkılmasına neden oldu.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, "terör eylemi" olarak nitelediği saldırıları şiddetle kınadığını ve güvenlik güçlerine tam bir soruşturma başlatma talimatı verdiğini aktardı. Barzani, "(Irak Başbakanı) Mustafa el-Kazımi ile iş birliği ve bu terör saldırısının arkasındaki suçluları tespit etmenin yolları hakkında konuştum." açıklamasını yaptı.

Barzani-Blinken Görüşmesi

Barzani ile telefonda saldırıları görüşen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise ülkesinin Irak'ın kuzeyindeki yönetime destek mesajını iletti.

Blinken konuya ilişkin yazılı açıklamasında, "Saldırıyı soruşturma ve failleri sorumlu tutma yönündeki çabalarına verdiğimiz desteği iletmek için Başbakan Mesrur Barzani'ye ulaşarak olayı görüştük." ifadelerini kullandı. Yaşananlardan dolayı "öfkeli" olduklarını dile getiren ABD'li bakan, hayatını kaybeden personelin yakınlarına başsağlığı diledi, saldırılardan etkilenen Iraklı ailelere de desteklerini iletti.

Barzani de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Blinken ile Erbil'e yapılan "korkakça saldırı" hakkında konuştuğunu belirterek, saldırının arkasındaki suçluların tespit edilmesi için soruşturmada yakın iş birliği konusunda mutabık kaldıklarını kaydetmişti.