Pakistan Savunma ve Şehitler Günü, Ankara'da gerçekleştirilen bir törenle gerçekleştirildi. Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen törene, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Saadet Partisi Milletvekili Mustafa Kaya, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov ile birlikte çok sayıda askeri yetkili, diplomat ve büyükelçi iştirak etti.

KEŞMİR’DE BM KARARLARI UYGULANMALI

Pakistan Evi'nde düzenlenen Savunma Günü resepsiyonunda konuşan Büyükelçi Dr. Yousaf Junaid, Keşmir özelinde BM kararlarını eleştirdi. Junaid, “Geçtiğimiz 76 yıl boyunca, yani Pakistan'ın 1947'deki kuruluşundan bu yana, düşman bize üç büyük savaş, birçok çatışma ve sayısız savaşa dönüşmemiş kışkırtma saldırısı yaşattı. Onlar Cammu ve Keşmir'deki yasadışı ve ahlâksız askeri işgallerini sürdürüyor ve uluslararası hukukun her türlü normuna ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olarak Keşmirlilerin kendi kaderini tayin hakkını reddediyor” dedi.

Junaid, Pakistan'ın bölgesel barış ve güvenliğe bağlı olduğunu ve terörizme karşı küresel kampanyalara ve dünyanın her yerindeki barışı koruma misyonlarına önemli katkılarda bulunduğunu yineledi. Büyükelçi, Pakistan'ın yapıcı bir etkileşime, sorunların diyalog ve barış içinde bir arada yaşama yoluyla çözülmesine inandığını belirterek, Türk milletine, kötü günlerinde de Pakistan'ın ve Pakistan halkının yanında yer aldığı için teşekkür etti.

İKİLİ İLİŞKİLER BARIŞ VE İSTİKRARI TEŞVİK EDİYOR

Ticaret Bakanı Ömer Bolat konuşmasında iki ülkenin örnek ve tarihi ikili ilişkilerini, özellikle iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasında gelişen savunma bağları ve mükemmel iş birliğini övdü.  Stratejik ve kapsamlı Pakistan-Türkiye ikili ilişkilerinin bölgede ve ötesinde barışı ve istikrarı teşvik etme çabası için önemli bir faktör olduğunu belirtti.

GÜRAK: “PAKİSTAN, KARDEŞLİĞİNİ GÖSTERMİŞTİR”

Pakistan’da Parti Mitingine Yönelik Bombalı Saldırıda 54 Kişi Öldü Pakistan’da Parti Mitingine Yönelik Bombalı Saldırıda 54 Kişi Öldü

Genelkurmay Başkanı Gürak ise Türkiye ile Pakistan arasında geçmişe dayanan köklü dostluk ve kardeşlik bağları bulunduğunu, iki ülkenin her zaman beraber olduğunu belirtti. Pakistan'ın Milli Mücadele yıllarında ve Kıbrıs Barış Harekâtı’nda maddi ve manevi olarak Türkiye'ye önemli destekte bulunduğunu anımsatan Gürak, "Maruz kaldığımız büyük deprem felaketinde de (Pakistan) tüm imkânlarıyla yardıma koşarak bir kez daha dostluğunu ve kardeşliğini bize göstermiştir. Türk milleti ve bizler bu fedakârlıkları daima saygı ve minnetle anmaktayız" dedi.

Editör: Yusuf Yusmar