Bosna Savaşı'nda (1992-1995) hayatını kaybeden kurbanların yakınları ve ülkede yaşanan soykırımın tanıkları, Ahmiçi katliamından yargılandığı Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından serbest bırakılan Dario Kordic'in tekrar tutuklanmasını talep etti.

Soykırım Kurbanları ve Tanıkları Derneği'nden Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizmaları Başkanı Graciela Santana'ya gönderilen mektupta, Kordic'in, savaşta yaptıklarından pişmanlık duymadığı ve her şeyi tekrar yapabileceğine dair açıklamalarına yer verilerek, erken tahliye kararının tekrar gözden geçirilmesi istendi.

Söz konusu açıklamanın, Kordic'in, kendisini 25 yıl hapse mahkum eden ICTY hakimlerini oyuna getirdiğinin bir göstergesi olduğuna işaret edilen mektupta, şu ifadelere yer verildi:

"İşlediği suçlar nedeniyle 25 hapse mahkum edilip 8 yıl 4 ay erken tahliye edilen bir savaş suçlusu, aradan 9 yıl geçtikten sonra her şeyi tekrar yapabileceğini söylüyorsa bu uluslararası hukukla alay etmek, kurbanlara hakaret etmek, uluslararası hukuk düzenini yıkmaya çalışmakla kalmayıp, aynı kişinin yeni suçlar işlemeye hazır olduğunu gösterir. Bu boş bir tehdit değil, aslı olan bir tehdit, zira Bosna Hersek Federasyonu Başkanı Lidija Bradara ve Bosna Hersek Federasyonu Hükümetinin bakanlarından Sanja Vlaisavljevic, söz konusu savaş suçlusunu destekliyor. Bu konuda hiçbir şey yapmayan uluslararası toplumu, Bosna Hersek'te soykırımın inkar edilmesi ve suçluların devlet yetkilileri tarafından desteklenmesine engel olmaları konusunda defalarca uyardık."

Savaşta Hırvat Savunma Konseyi (HVO) Komutanı olarak görev yapan ve Ahmiçi katliamı nedeniyle yargılanan Kordic’in sosyal medyada yayılan videodaki “ (Arkadaşım yaptıklarımın) Hapishaneye, savaşa değip değmeyeceğini bana sessizce sordu. Ona her şeyi tekrar yapacağımı, bir saniyesini değiştirmeyeceğimi, her saniyenin buna değer olduğunu söyledim.” şeklindeki sözleri ülkede tepkiyle karşılandı.

Kosova’da Sırpların Ateş Açması Sonucu Bir Polis Öldü Kosova’da Sırpların Ateş Açması Sonucu Bir Polis Öldü

HVO birlikleri tarafından 16 Nisan 1993’te Bosna Hersek’in Ahmiçi köyünde 116 Boşnak sivilin katledilmesiyle ilgili davada Kordic, ICTY tarafından 25 yıl hapse mahkum edilmişti.

ICTY’nin 17 Aralık 2004’te yayımladığı karar, Bosnalı Hırvat siyasetçi ve HVO komutanlarından Kordic’in, Bosna Hersek’teki Ahmici köyüne yapılan askeri saldırıyı planladığını teyit etmişti.

Kordic, cezasının üçte ikisini tamamladıktan sonra 2014’te tahliye edilmişti.

Editör: Yusuf Yusmar