Ukrayna ordusu Rusya'ya karşı geçen hafta başlattığı taarruzda son olarak Donetsk bölgesindeki Storozhove köyünü geri aldığını açıkladı. Facebook üzerinden yapılan açıklamada "Ulusal bayrağımız bir kez daha Storozhove semalarında dalgalanıyor ve Ukrayna topraklarının tamamını özgürleştirene dek de her yerleşim merkezinde bu görüntüler yaşanacak" denildi.

BBC, Ukrayna ordusunun Storozhove'yi ele geçirdiği iddialarını henüz bağımsız kaynaklarla doğrulamadı.

Ukrayna ordusu daha önce de ülkenin güneydoğusundaki üç köyü Rusya'dan aldığını duyurmuştu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Ukrayna askerlerinin Donetsk'teki Blahodatne ve Neskuchne bölgelerinde kutlama yaptıkları görülüyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Hanna Maliar, yakınlardaki Makarivka yerleşiminin de Rus ordusundan geri alındığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusunun Donetsk'te taarruza geçtiğini doğruladı. Ancak yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun iki saldırısının püskürtüldüğü öne sürüldü.

Norveç'ten Soykırımcı Katil için Net Sözler: Netanyahu'yu Tutuklayacağız Norveç'ten Soykırımcı Katil için Net Sözler: Netanyahu'yu Tutuklayacağız

BBC bu iddiayı da bağımsız kaynaklardan doğrulayamadı.

Ukrayna ordusunun geri aldığını iddia ettiği dört köye dair de Rusya'dan henüz bir açıklama yapılmadı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Cumartesi gecesi yaptığı açıklamada, Rusya'ya karşı taarruza geçtiklerini doğrulamıştı.

Kiev yönetiminin Rusya'nın Ukrayna'da ele geçirdiği toprakları geri almak için uzun zamandır bir karşı saldırı hazırlığında olduğu düşünülüyordu.

Zelenskiy, “Karşı saldırı ve savunma eylemleri gerçekleşiyor” demiş ancak taarruzun hangi aşamada olduğu hakkında detay vermeyeceğini söylemişti.

Bu açıklamalar, Ukrayna'nın güneyinde ve doğusunda çatışmaların tırmanmasının ve beklenen saldırının ilerleyişi hakkındaki spekülasyonların ardından geldi.

Ukrayna birliklerinin doğuda Bahmut yakınlarında ve güneyde Zaporijya yakınlarında ilerlediği ve Rus hedeflerine uzun menzilli saldırılar düzenlediği bildiriliyordu.

Fakat savaşan iki taraf birbirinin zıttı iddialarda bulunuyor ve cephedeki gerçeği değerlendirmek de zor; Ukrayna ilerlediği iddiasında, Rusya ise saldırıları püskürttüğünü öne sürüyor.

Bu arada, Rusya'nın Moskova çevresindeki güney bölgeleri sınırlayan Kaluga bölgesinin Valisi Vladislav Shapsha, Pazar günü erken saatlerde Telegram'da Strelkovk köyü yakınlarında bir insansız hava aracının düştüğünü söyledi. BBC, bu iddiayı bağımsız olarak doğrulamadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü yayımlanan bir röportajında, Ukrayna kuvvetlerinin taarruza başladığını, ancak ilerleme girişimlerinin ağır kayıpları beraberine getirerek başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.

Cumartesi günü Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşmesinin ardından Kiev'de açıklama yapan Zelenskiy, Rus liderin sözlerini "ilginç" olarak nitelendirdi.

Omuzlarını silken, kaşlarını kaldıran ve Putin'in kim olduğunu bilmiyormuş gibi davranan Zelenskiy, Rusya'nın "fazla zamanlarının kalmadığını" hissetmesinin önemli olduğunu söyledi.

Ukrayna askeri komutanlarının olumlu bir ruh hali içinde olduğunu da söyleyerek, "Bunu Putin'e ilet” dedi.

Trudeau, önceden duyurulmayan ziyareti sırasında Ukrayna'ya 500 milyon Kanada doları (8,7 milyar Türk Lirası) tutarında yeni askeri yardım açıkladı.

Görüşmelerin ardından yayımlanan ortak bildiride, Kanada'nın Ukrayna'nın "koşullar elverdiği anda" NATO üyesi olmasını desteklediği ve konunun Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak NATO Zirvesi'nde ele alınacağı belirtildi.

Bu arada Rus yetkililer, son günlerde kilit öneme sahip Zaporijya bölgesinde çatışmaların tırmandığını söylüyor. Ukrayna kuvvetlerinin, Rusya'yı Kırım'a bağlayan işgal altındaki bölgeyi yarıp, Rus kuvvetlerini ikiye bölmek için güneye doğru ilerlemeye çalıştığı düşünülüyor.

Geçen hafta Kahovka Barajı'nı barajının yıkılmasının ardından ülkenin güneyinde meydana gelen büyük sel, Ukrayna'nın bölgedeki ilerleme umutlarını engelleyebilir.

Sel, Dnipro Nehri'nin her iki yakasında yaklaşık 596 kilometrekareyi etkiledi.

Cumartesi geceki konuşmasında Zelenskiy, sel basan Herson ve Mykolaiv bölgelerinden 3 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Herson'un bölgesel yöneticisi Oleksandr Prokudin, su seviyelerinin 27 cm düştüğünü, ancak Ukrayna'nın elindeki bölge olan nehrin sağ kıyısındaki 30'dan fazla yerleşim yerinin hala sular altında olduğunu ve yaklaşık 4 bin konutun su altında kaldığını söyledi.

NATO ve Ukrayna ordusu Rusya'yı barajı havaya uçurmakla suçlarken, Rusya suçu Ukrayna’ya attı.

Bununla birlikte, BBC'den Paul Adams, barajı kontrol eden Rus güçlerinin büyük olasılıkla, karşı saldırıları sırasında Ukrayna kuvvetlerinin nehri geçmesini zorlaştırmak için barajı havaya uçurduğunu söylüyor.

Tahliye botu vuruldu: 3 ölü

Barajın patlamasıyla su basan Herson'un valisi Oleksandr Prokudin, tahliye çalışmaları sırasında Rusya'nın bir tahliye botunu vurmasıyla üç sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Prokudin ikisi polis 10 kişinin de yaralandığını duyurdu.

'Bir baraj daha patlatıldı' iddiası

Ukrayna ordusu sözcüsü Valeriy Shershen, Zaporijya bölgesinde bir diğer barajın daha Ruslar tarafından patlatıldığını iddia etti.

Shershen, Novodarivka köyü yakınlarındaki barajın patlaması nedeniyle Mokri Yaly nehrinin iki yakasında da sel meydana geldiğini belirtti.

Ukrayna ordu sözcüsü, Rusya'nın, Ukrayna ordusunun ilerlemesini durdurmak amacıyla özellikle barajları hedef aldığını savundu.