Uzmanlar yaptıkları açıklamada, İsrail işgal rejiminin yapay zeka programlarını kullanmasının sivil insanların öldürülmesinde ve altyapı tesislerinin vurulmasında gösterilmesi gereken hassasiyetin gösterilmemesi sonucu doğurduğunu ve bunun da Gazze'de ölü sayısının ve yıkılan ev sayısının çok olmasına yol açtığını ifade ettiler. 

Açıklamada 6 aydan fazla süredir sürdürülen savaşta ortaya çıkan durumun evlerin çoğunun tamamen yıkıldığını ve altyapı tesislerinin büyük ölçüde tahrip edildiğini gösterdiğine dikkat çekildi. 

İşgalci İsrail’in Alçakça Saldırılarının 220. Günü Bilançosu İşgalci İsrail’in Alçakça Saldırılarının 220. Günü Bilançosu

Açıklamada meskun yerlere, hizmetlere ve sivil altyapıya yönelik planlı yıkımın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu ifade edildi. 
 
Açıklamada BM'nin İşgal Altındaki Filistin Toprakları Özel Raportörü Francesca Albanese'in raporunda İsrail işgal rejiminin Filistin topraklarında işlemiş olduğu çok sayıda savaş suçu hakkında yeterince bilgi verildiği ve bu suçların işlendiğinin belgeleriyle ortaya konduğu da vurgulandı.