Albanese bu konudaki görüşlerini, işgal rejiminin Gazze Şeridi'nde 6 aydan beri sürdürmekte olduğu savaşla ilgili olarak hazırladığı ve bugün (26 Mart Salı) BM'ye bağlı İnsan Hakları Komitesi'nin 55'inci oturumunda açıklanan raporunda dile getirdi. 

Albanese, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik olarak kesintisiz bir şekilde sürdürdüğü savaşın bölgeyi tamamen yerle bir ettiğini, bu savaşta 30 bin Filistinlinin öldürüldüğünü ve bunlardan en az 13 bin kişinin çocuk olduğunu ifade etti. 

Albanese, İsrail'in savaşında ayrıca 71 binden fazla insanın yaralandığını bunların da birçoğunun çocuk olduğunu vurguladı. 

Albanese'in hazırlamış olduğu rapora göre Gazze'deki meskun binaların %70'ten fazlası İsrail saldırılarında yıkıldı. Bölge ahalisinin %80'den fazlası evlerini terk ederek başka yerlere sığınmaya mecbur edildi.

Raporda halen çok sayıda cesedin enkaz altında olduğuna, ayrıca sivillerden çok sayıda insanın tutuklu bulundurulduğuna dikkat çekildi. 

İşgal Ordusu Gazze’deki Hasta Dostları Hastanesi’ni Yeniden Yıktı İşgal Ordusu Gazze’deki Hasta Dostları Hastanesi’ni Yeniden Yıktı

Bu tür gerçeklerin, İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığına inanmak için yeterli miktarda ve kesin gerekçeler bulunduğunu açık bir şekilde gözler önüne serdiği vurgulandı. 

Siyonist işgal rejiminin Gazze Şeridi'ne yönelik soykırım savaşı şimdiye kadar çoğu çocuklardan, kadınlardan ve yaşlılardan olan on binlerce insanın şehit edilmesine, 80 bine yakın insanın yaralanmasına, bölgenin tamamen harabeye çevrilmesine sebep olduğu gibi işgal rejiminin kasıtlı uygulamaları ve bölgeye gıda maddelerinin girmesini engellemesi sebebiyle büyük bir açlık krizi yaşanıyor. Ancak uluslararası güçler ve kurumlar henüz işgal rejiminin bu vahşetini durdurmak için herhangi bir girişimde bulunmuş değil.

Editör: Yusuf Yusmar