Açıklamada Gazze ahalisine yönelik aç bırakma ve abluka politikasında ABD'nin İsrail'in ortağı olduğuna dikkat çekildi. 

Hükümet Enformasyon Ofisi'nin açıklamasında havadan yardım paketleri atılması operasyonunda yapılan yanlışlardan dolayı son birkaç saat içinde 18 sivilin daha hayatını kaybettiğine, bunlardan 12'sinin Kuzey Gazze vilayetinin sahili yakınlarında denizde boğularak can verdiğine dikkat çekildi. 

Hamas Amerika’nın Filistin’in BM Üyeliğiyle İlgili Tasarıyı Veto Etmesini Kınadı Hamas Amerika’nın Filistin’in BM Üyeliğiyle İlgili Tasarıyı Veto Etmesini Kınadı

Yardım paketlerinin denize atılması sebebiyle açlıktan ölüm tehdidiyle karşı karşıya olan çok sayıda insanın paketlere ulaşmak için denize daldıkları ve onlarca kişinin bu yüzden boğulma tehlikesi yaşadığı, 12 kişinin de boğularak öldüğü belirtildi. 

Açıklamada 6 kişinin de yardımların atıldığı bazı bölgelerde meydana gelen kargaşa ve izdiham sebebiyle hayatını kaybettiğine dikkat çekildi. 

Açıklamada havadan yardım atılması işleminin artık bir hayat kurtarma yöntemi değil insanların hayatlarını doğrudan tehdit eden farklı bir öldürme yöntemi haline geldiğine dikkat çekilirken havadan yardım atma işlemleri yapan ülkelere de uyarıda bulunuldu. Yardımların bir kısmının denize atıldığı ve bunun insanların hayatları için tehdit oluşturduğu, bir kısmının 1948'de işgal edilmiş arazilere atıldığı ve aç insanların buralara ulaşma imkanları olmadığı için bunun hiçbir faydasının olmadığı, bir kısmının da çok tehlikeli noktalara atıldığı ve bunun da insanların hayatlarını tehdit ettiği dolayısıyla bunun da insanları katletmenin bir başka yöntemi olduğu, üstelik yanlışların görülmesine rağmen bu senaryonun sürekli tekrar ettiği vurgulandı.