Son 11 haftada 15 insani yardım çalışanının hayatını kaybettiği belirtildi. 2,2 milyon kişinin ülke içinde yerinden edildiği, 615 bin kişinin ise komşu ülkelere geçiş yaptığı aktarıldı.

Sudan'da çatışmaların başlangıcından bu yana 2,8 milyon kişinin yerinden edildiği bildirildi. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Sudan'da çatışmanın başladığı 15 Nisan'dan bu yana derledikleri verileri paylaştı. Yapılan yazılı açıklamada, Sudan'da son 11 haftada 15 insani yardım çalışanının hayatını kaybettiği belirtildi. Sudan'da 2,8 milyon insanın yerinden edildiğine işaret edilen açıklamada, 2,2 milyon kişinin ülke içinde yerinden edildiği, 615 bin kişinin ise komşu ülkelere geçiş yaptığı aktarıldı.

Açıklamada, tüm zorluklara rağmen 2,5 milyondan fazla insana hayat kurtarıcı yardım ulaştırıldığı ifade edildi. Yerel yetkililerden edinilen bilgiye göre, Sudan'daki can kaybının 1.133'e ulaştığı kaydedilen açıklamada, 11 bin 796 kişinin de yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

ORDU İLE HDK ARASINDA ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davranması nedeniyle tehdit olarak gördüğü Hızlı Destek Kuvvetleri'nin (HDK), 2 yıl içerisinde tamamen orduya entegresini istemişti. HDK'nin ise sivil bir hükümetin ardından yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz savaşı ve gerginlik, 15 Nisan sabahı taraflar arasında başkent Hartum ve çeşitli şehirlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü. Ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ve HDK Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu, Kurban Bayramı'nın ilk günü için ateşkes ilan etmişti.

Somaliland Kıyılarındaki Devasa Petrol Keşifleri Bölgesel Savaşı mı Tetikliyor? Somaliland Kıyılarındaki Devasa Petrol Keşifleri Bölgesel Savaşı mı Tetikliyor?

ORDUNUN HAVA SALDIRISINDA EN AZ 20 KİŞİ ÖLDÜ

Nisan ortasından bu yana ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında iç savaşın yaşandığı Sudan'da, ordunun hava saldırısında en az 20 kişinin öldüğü bildirildi. Savaş uçaklarının başkentin batısındaki Umdurman'ın Darüsselam Mahallesi'ne düzenlediği saldırıda kadın ve çocukların da aralarında olduğu en az 20 kişi hayatını kaybetti. Sudan ordusundan yapılan yazılı açıklamada da Özel Harekat Kuvvetlerinin Umdurman'da düzenlediği operasyonda bir grup HDK mensubunun öldürüldüğü ve savaş gereçlerinin imha edildiği belirtildi. HDK'den yapılan açıklamada ise ordunun Umdurman'da gerçekleştirdiği saldırıda en az 31 kişinin öldüğü ve onlarca sivilin yaralandığı kaydedildi.

MISIR "SUDAN'A KOMŞU ÜLKELER ZİRVESİ"NE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Mısır'ın Sudan'daki çatışmaları görüşmek üzere 13 Temmuz'da düzenlenecek "Sudan'a Komşu Ülkeler Zirvesi"ne ev sahipliği yapacağı bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Sudan'a Komşu Ülkeler Zirvesi" hakkında bilgi verildi.

Açıklamada, Mısır'ın, Sudan'daki çatışmaları, olumsuz yansımalarını ve çözüm yollarını görüşmek üzere, bölgesel ve uluslararası çabalarla koordinasyon içinde 13 Temmuz'da komşu ülkelerin katılımıyla "Sudan'a Komşu Ülkeler Zirvesi"ne ev sahipliği yapacağı belirtildi.

Zirvenin, Sudan'a doğrudan komşu ülkeler için ortak bir vizyon formüle etmek, krizin çözümü için adım atmak, Sudan halkının kanının dökülmesini önlemek, çatışmaların komşu ülkelere, bölge güvenlik ve istikrarına olumsuz yansımalarını silmek amacıyla gerçekleştirileceği ifade edildi.

(muslim port, milli gazete)

Editör: Salih Eser