Muslim Port Haber Merkezi

Amerika öncülüğündeki Batı emperyalizimine karşı mücadele veren Rusya ve Çin'den Asya- Pasifikte gövde gösterisi.

Amerika Başkanı Joe Biden'ın Asya ziyareti sürerken, Rusya ve Çin'e ait savaş uçakları Asya-Pasifik bölgesinde ortak devriye uçuşları gerçekleştirdi.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Hava Kuvvetlerine ait Tu-95 ve Çin Hava Kuvvetlerine ait H-6K bombardıman uçaklarının, Japon Denizi ve Doğu Çin Denizi'nde devriye uçuşu yaptıkları belirtildi.

Japonya ve Güney Kore'ye ait savaş uçaklarının, devriye uçuşu yapılan bazı bölgelerde Rus ve Çin uçaklarına eşlik ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, devriye uçuşlarının, hava sahası ihlali yapılmadan, uluslararası hukuka uygun şekilde gerçekleştirildiğine işaret edildi.

Açıklamada, devriye uçuşlarının herhangi bir üçüncü ülkeye yönelik olmadığı vurgulandı.

Çin Devlet Başkanı Xi Cinping, Rusya lideri Vladimir Putin'in Ukrayna savaşındaki en güçlü destekçisi.

Biden: Çin'in saldırısı halinde Tayvan'ı savunacağız

Joe Biden, Tokyo'da Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile düzenlediği ortak basın toplantısında bir gazetecinin, "ABD, saldırıya uğrarsa Tayvan'ı savunur mu?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi.

"Bu bizim taahhüdümüz" diyen Biden, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz, tek bir Çin olmasını kabul ettik. İmzamızı attık ve bunun gereği olan bütün anlaşmaları kabul ettik. Fakat (Tayvan'ın) güç kullanılarak alınması, bu olacak şey değil. Bu, bölgede tüm dengelerini bozar ve Ukrayna'da olanlara benzer şeyler yaşanır."

Biden buna karşılık şu anda Çin'in böyle bir yola başvurmasını beklemediklerini de vurguladı.

Çin'den ABD'ye Tayvan tepkisi: Washington 'ateşle oynuyor'

Çin'den, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın Washnington'ın Çin'e karşı Tavyan'ı savunacağına dair açıklamalarına bir tepki de Tayvan İşleri sözcüsünden geldi. Sözcü, ABD'yi "ateşle oynamakla" suçladı.

Çin Devlet Konseyi Tavyan İşleri Sözcüsü Zhu Fenglian yaptığı açıklamada Tayvan haritasını kullanarak Çin'i kontrol altında tutmaya çalışan ABD'nin "kendini yakacağını" ifade etti.

Çin devlet haber ajansı Xinhua 'nın Fransızca yayın yapan China Nouvelle sitesinin aktardığına göre sözcü ABD'yi Çin'in kuruluş ilkelerini ihlal eden her türlü söylem ve harekete derhal son vermesi çağrısında bulundu.

Joe Biden, Japonya'da düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin "Çin, istila ederse ABD Tayvan'ı askeri olarak korur mu?" şeklindeki sorusu üzerine, "Evet. Verdiğimiz taahhüt bu" diye yanıt vererek ülkesinin duruma askeri müdahale edeceği uyarısında bulunmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise "ABD, Çin halkının (Tayvan'la ilgili) egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını hafife almamalıdır" ifadeleriyle tepki göstermişti.

Çin'de Mao Zedong'un 1949 yılında iktidara gelmesiyle sonuçlanan iç savaşta komünistlere yenilen milliyetçiler Tayvan adasına kaçmıştı.

Her ne kadar iki taraf arasında iş, kültürel ve kişisel açılardan yakın ilişkiler bulunsa da demokratik özelliğini vurgulayan Tayvan "Tek Çin" altında Pekin tarafından yönetilmeye sıcak bakmıyor.

Myanmar Ordusu Arakanlı Müslümanları Zorla Orduya Alıp Savaştırıyor Myanmar Ordusu Arakanlı Müslümanları Zorla Orduya Alıp Savaştırıyor