94 yaşındaki Mahathir, ancak bunun gelecek Kasım ayında Malezya'da gerçekleştirilecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği ülkeleri zirvesinden önce olmayacağını kaydetti.

Mahathir, 'Devretme sözü verdim ve yapacağım. Ancak APEC zirvesinin hemen öncesinde ani bir değişiklik yıkıcı olabilir.' şeklinde konuştu. Malezya Başbakanı Mahathir sözlerine 'Benim düşüncem, istifa edip bayrağı ona devretmek. Halk onu istemiyorsa onların sorunu ancak ben anlaşmanın bana ait tarafını yerine getireceğim. İddialar ne olursa olsun. Söz verdim, tutacağım.' şeklinde devam etti.

Mahathir ile Enver'in ilişkisi zaman zaman müttefik zaman zaman da rakip şeklinde oldu. Mahathir'in sürpriz bir biçimde kazanıp koalisyon hükümeti başbakanı olduğu 2018 seçimlerinde Enver de koalisyonun en büyük partisinin başındaydı. 72 yaşındaki Enver daha önce livata ve yolsuzluk suçlamalarıyla iki kez hapis yatan bir isim. Son olarak bir yardımcısı yine cinsel taciz suçlamasında bulundu. Ancak Enver, tüm bu suçlamaların politik olduğunu savundu.

Malezya Siyasetinin Önemli İsimlerinden Mahathir Çekiliyor

1981 ile 2003 yılları arasında tam 22 yıl başbakanlık yapan ve 2018'de tekrar seçilen Mahathir'in, ülkenin devasa borçlarını yoluna koymak için daha fazla zaman istemesi, çekileceği sözünü yerine getirmeyeceği şüphelerinin ortaya çıkmasına neden olmuştu. Mahathir borçların ödenebilmesi için uzlaşma ve devlete ait enerji şirketi Petronas'ın hisselerin satılmasını gündeme getirmişti.

Mahathir'in gelecek hafta İran, Pakistan, Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerin katılımıyla Kuala Lumpur'da düzenlenecek bir zirvede Myanmar ve Çin'de Rohingya ve Uygur Türklerine yapılan baskıları gündeme getirmesi bekleniyor.