Muslim Port Haber Merkezi

Filistinli 44 yaşındaki esir Hıdır Adnan, İsrail’in “idari tutukluluk” uygulamasıyla yargılama olmaksızın cezaevinde tutulmasına karşı başlattığı açlık grevini 87 gündür sürdürüyordu.

Ümmetin Ortak Derdi: Filistin Davası Ümmetin Ortak Derdi: Filistin Davası

Filistinli direniş grupları, Adnan'ın, dün erken saatlerde şehit düştüğünü duyurmuştu.

İnsan hakları kuruluşları, Adnan'ın ağırlaşan sağlık durumu nedeniyle hapishaneden hastaneye sevk edilmemesi halinde "kesin ölüm riski ile karşı karşıya olduğunu" açıklarken İşgalci İsrail otoriteleri bunu reddetmişti.

Defalarca İsrail'in keyfi tutuklamalarına maruz kalan Adnan, 2004 yılında 25 gün, 2012'de 66 gün, 2015'te 56 gün, 2018'de 58 gün ve 2021'de 25 gün süren açlık grevinde bulunmuştu.

İşgal Zindanlarında 4 Bin 900 Esir Var

Filistin Mahkumlar ve Eski Mahkumlar Komisyonu verilerine göre, İsrail hapishanelerinde 700'ü hasta 4 bin 900 esir bulunuyor.

Bunların 31'i kadın, 160'ı 18 yaş altı çocuk, 1000'den fazlası da kendisine bir suçlama yöneltilmemiş, hakim karşısına çıkmamış ve tutukluluk süresi belli olmayan “idari tutuklulardan” oluşuyor.

İsrail, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistinli Esirler Adil Yargılanma Haklarının İhlaline Direniyor

İsrail tarafından esir tutulan yüzlerce Filistinli, adil yargılanma haklarını ihlal etmekle suçladıkları işgal yönetimini protesto etmek için çeşitli grev biçimleri düzenliyor.

İşgalci İsrail'in tartışmalı idari gözaltı politikası kapsamında esir tutulan Filistinliler, hayatlarını ve sağlıklarını riske atmak anlamına gelse bile, İsrail'in katı ve kötü muamele ile baskıcı politikalarını açlık grevleri ve askeri mahkeme duruşmalarını boykot yoluyla protesto etmeyi sürdürüyorlar.