Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı. Bu saldırısının ardından ise işgalci İsrail aralarında hastanelerinde bulunduğu bir çok sivil yerleşim yerini hedef gözetmeksizin hedef aldı.

ABD'nin ünlü gazetelerinden The Wall Street Journal'da yer alan habere göre ABD siyonist İsrail'i koruma altına almak için büyük bir hamle yapıyor. ABD'li yetkililerin söz konusu gazeteye yaptığı açıklamada,  Gazze'ye kara harekatı öncesi İsrail'in, ABD'nin bölgedeki birliklerini korumak için hava savunma sistemleri kurmasını beklemeyi kabul ettiği belirtildi.

Haber de ABD Savunma Bakanlığının yani Pentagon, bölgede bir düzineye yakın hava savunma sistemi kurmak için hareket geçtiği ifade edildi. Ayrıca haberde, kurulacak hava savunma sistemi ile ABD'nin Irak, Suriye, Kuveyt, Ürdün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndekiler de dahil olmak üzere bölgedeki tüm birliklerini füzelerden ve roketlerden korumayı hedeflediği vurgulandı.

Kendi Halkı da Katil Diyor! Katil Netanyahu’ya Öfke Büyüyor Kendi Halkı da Katil Diyor! Katil Netanyahu’ya Öfke Büyüyor

 The Wall Street Journal'daki haberde ABD'li yetkilinin bu durumu gerçekleştirmeden önce işgalci İsrail'in kara harekatına başlamaması konusunda da ikna edildiği ifade edilirken  esirlerin serbest bırakılmasına da planlarında yer verdiği kaydedildi.

Öte yandan söz konusu haberde, ABD'nin askeri birliklerine Irak ve Suriye'de şimdiye kadar 13 saldırı yapıldığı belirtildi.