Son saldırı sırasında baba ve oğlu ile birlikte bir grup gazeteci daha Han Yunus - Refah arasındaki yolda ilerliyordu.

Hamas İsrail'i Uyardı: Esirleriniz Size Ceset Olarak Dönebilir Hamas İsrail'i Uyardı: Esirleriniz Size Ceset Olarak Dönebilir

İHA saldırısında 27 yaşındaki Hamza Dahdouh ile birlikte gazeteci Mustafa Thuraya da hayatını kaybetti.

Al Jazeera muhabiri Hisham Zaqout’un aktardığına göre, gazeteci grubu Moraj bölgesine doğru ilerliyordu. Burası İsrail ordusu tarafından “güvenli bölge” ilan edilmişti.

52 yaşındaki Dahdouh'un yaşamını yitiren oğlu da fotomuhabirliği yapıyordu.

Saldırıdan hemen sonra çekilen ve Al Jazeera’da canlı yayınlanan görüntüler vurulan aracı ve gözyaşları içindeki Wael Dahdouh’i gösterdi.

Hamza Dahdouh Refah kentinde toprağa verildi.

Cenazede konuşan baba, “Hamza yalnızca benim bir parçam değil, benim bütünümdü. Benim ruhumun ruhuydu. Bunlar üzüntü gözyaşları, bunlar bir kayba akıtılan gözyaşları. Bunlar insanlıktan akan yaşlar” dedi.

Gazeteci Wael Al-Dahdouh, uluslararası kamuoyuna da çağrı yaptı ve “Gazze’de olanlara kayıtsız kalmama çağrısı yapıyorum” dedi.

Hamza Dahdouh’un 1 milyon takipçili Instagram hesabından son paylaşım babasına ilişkindi.

Dahdouh o paylaşımda “Baba sen kararlı ve sabırlısın. Allah’ın merhametinden ümidini kesme. Seni ödüllendireceğinden emin ol” yazdı.

Saldırıda al-Dahdouh da yaralandı.

BBC saldırı ile ilgili temasa geçtiği İsrail ordu sözcülerinden yanıt alamadı.

Al Jazeera kanalı saldırı ile ilgili bir kınama mesajı yayınladı.

Gazze’de İsrail-Hamas savaşında şu ana kadar 75 gazeteci hayatını kaybetti.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'de düzenlediği saldırılarda 1200'den fazla kişi hayatını kaybetti, 200'den fazla kişi rehin alındı. Rehinelerden bazıları, İsrail hapishanelerindeki Filistinli bazı tutsaklarla birlikte serbest bırakıldı.

2006'dan bu yana Hamas'ın kontrolünde olan Gazze'de Sağlık Bakanlığı, İsrail'in bölgede 7 Ekim'den bu yana havadan ve karadan düzenlediği saldırılarda çoğu çocuk ve kadın olmak 22 binden fazla Filistinlinin yaşamını kaybettiğini açıkladı.

Editör: Yusuf Yusmar