MuslimPort Haber Merkezi | Bekir Şirin

ABD tarafından hazırlanan ve Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan ‘Yüzyılın Anlaşması’ planı bugün ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanacak. Donald Trump’ın ABD Başkanı olması ile birlikte İslam coğrafyasındaki ateş her geçen gün büyürken ‘Yüzyılın Anlaşması’ ile birlikte kaosun daha da artması bekleniyor.

Trump’ın başkanlığı sürecinde daha da tehlikeli hale gelen ABD-İsrail ittifakı ‘Yüzyılın Anlaşması’ isimli planla Filistin davasını hedef alıyor.

İsrail Zindanlarındaki Filistinlilerin Durumu Nasıl? Ölüme mi Terk Ediliyorlar? İsrail Zindanlarındaki Filistinlilerin Durumu Nasıl? Ölüme mi Terk Ediliyorlar?

Yüzyılın Anlaşması Nedir, Sinsi Plan Ne Vaat Ediyor?

Amerikan ve İsrail ortak yapımı olduğu bariz bir şekilde ortada olan ve Filistin davasına yönelik imha çalışmasının yürütüleceği plana verilen isim olan Yüzyılın Anlaşması, İslam coğrafyası için tam anlamıyla kaos vaat ediyor.

Plan henüz resmi olarak açıklanmasa da uluslararası kaynakların aktardığı maddelere göre Yüzyılın Anlaşması Siyonist İsrail Rejiminin emellerine hizmet ediyor. Söz konusu plana dair sızan bilgiler incelendiğinde planın İsrail’in varlığını koruma altına alacağı ve Filistin topraklarındaki işgali hızlandırmaya zemin hazırlayacağı görülüyor.

Yüzyılın Anlaşması'nı Kim Hazırladı?

Siyonist İsrail Rejimi’nin amaçlarına hizmet eden “Yüzyılın Anlaşması”nı ABD Başkanı Donald Trump’ın çevresindeki evanjelik kadronun hazırladığı ifade ediliyor. Planın hazırlayıcıları olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Yahudi Jared Kushner ile Trump’ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın isimleri ön plana çıkıyor.

Son dönemde ABD’nin Ortadoğu’da izlediği politikanın beyinlerinden biri olarak gösterilen ve Yüzyılın Anlaşması’nın da hazırlayıcıları arasında yer alan Jared Kushner’in yanı sıra Greenblatt’ın da Yahudi olduğu biliniyor.

Yüzyılın Anlaşması Ne İçeriyor?

‘Yüzyılın Anlaşması’ planının henüz açıklanmamasından ötürü planın bütün maddeleri için tam anlamıyla bir şey demek güç olsa da planın oluşturucuları Yüzyılın Anlaşması’nın içeriği noktasında ipucu veriyor. ‘Yüzyılın Anlaşması’na dair uluslararası medyaya yansıyan ya da sızan bilgiler de son derece vahim bir planın açıklanacağı izlenimine yol açıyor.

Kudüs'e İlişkin Kabulü İmkansız Madde

Uluslararası medyaya sızan bilgilere göre ‘Yüzyılın Anlaşması’ çok tehlikeli maddeler içeriyor. Söz konusu bilgilere göre plan doğrultusunda Kudüs’ün tamamıyla Siyonist İsrail Rejimi’ne teslim edilmesi amaçlanıyor.

Batı Şeria ve Ürdün Vadisi'ne Dair Küstah Plan

‘Yüzyılın Anlaşması’ planında yer alması beklenen bir diğer madde de Batı Şeria'ya ilişkin. Planda Batı Şeria'da bulunan iki yüzü aşkın Yahudi işgal biriminin 400 binden fazla işgalcinin durumunun da ele alındığı kaydediliyor.

Aktarılan bilgilere göre, Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi'nin yanı sıra Yahudi işgal birimlerinden 100'den fazlası "İsrail'in egemenliğine" girmesi planlanıyor.

Plan Gazze'yi de Ele Alıyor

‘Yüzyılın Anlaşması’ planında Gazze’ye ilişkin de bir madde bulunduğu ifade ediliyor. Medyaya sızan bilgilere göre Gazze’nin Batı Şeria’daki bir alanla birleşmesi gündemde…

Nihai amacı Filistin davasını tasfiye etmek olan ‘Yüzyılın Anlaşması’ planına göre işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi işgal birimleri dışındaki topraklar ile abluka altındaki Gazze Şeridi'nde ‘Yeni Filistin’ adlı bir Filistin devleti kurulması hedefleniyor.

Hamas'ın Silah Bırakmasını İstiyorlar

ABD ve İsrail ortaklığında hazırlanan, Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan ‘Yüzyılın Anlaşması’ planına ilişkin sızan bilgilere göre Hamas’ın silah bırakması isteniyor. Gazze’de ‘Yeni Filistin’ adlı bir Filistin devleti kurulma şartının da Hamas’ın silah bırakmasına bağlı olduğu belirtiliyor.

Öte yandan ‘Yüzyılın Anlaşması’ doğrultusunda kurulmak istenen "Yeni Filistin" devletinin herhangi bir ordusunun olması da istenmiyor. Kurulması hedeflenen yeni devletin sınırlarının kontrolünün Siyonist İsrail güçlerinin elinde olması istenirken ‘Yeni Filistin’ devletinde sadece polisin elinde hafif silahlar bulunması planlanıyor.

Plana Göre Filistinliler Dönemeyecek

Uluslararası basında çıkan haberlere göre, Trump'ın açıklayacağı pakette, birçoğu Ürdün, Lübnan ve Suriye gibi komşu ülkelerde yaşayan 6 milyona yakın Filistinli mülteci konusuna değinilmiyor.

ABD yönetimindeki evanjelik ekibin çalışmaları ile hazırlanan ‘Yüzyılın Anlaşması’ planına göre Filistinli mülteciler sorunu da devam edecek. Siyonist İsrail Rejimi işgali sonrasında mülteci konumuna düşen Filistinlilerin çifte standart uygulamaya tabi tutularak evlerine geri dönmelerine izin verilmiyor.

Planın Ekonomi Paketi Açıklanmıştı

‘Yüzyılın Anlaşması’ adındaki planın ekonomi ayağı 2019 yılının Haziran ayında Bahreyn'in başkenti Manama'da Haziran 2019'da düzenlenen ve Filistin'in yanı sıra birçok ülkenin boykot ettiği çalıştayda açıklanmıştı.

Sözde barış planının ekonomi paketinde, 50 milyar dolarlık yatırım fonu ve işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze Şeridi'ni birbirine bağlayan 5 milyar dolarlık bir ulaşım koridorunun inşasının yer aldığı ifade ediliyor.

Filistin ekonomisine ivme kazandıracağı iddia edilen yatırımların finansmanının başta Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere büyük ölçüde Körfez ülkelerince karşılanacağı belirtiliyor.

Plan Karşısında Filistin'in Tutumu Ne?

ABD tarafından hazırlanan ve bugün ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanacak olan ‘Yüzyılın Anlaşması’ karşısında Filistin tarafındaki aktörler ortak bir tavra sahip durumda.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın "yüzyılın şamarı" olarak nitelendirdiği planın Abbas yönetimi tarafından kabul görmediği biliniyor.

Siyonist İsrail Rejimi karşısında mücahedesini sürdüren Filistin direnişi de ‘Yüzyılın Anlaşması’ planına karşı çıkıyor. Konuya ilişkin olarak Hamas’tan yapılan açıklamalarda planın reddedildiği ifade ediliyor.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye de söz konusu plana dair "Yüzyılın Anlaşması planı ABD Başkanı Donald Trump’ı azledilmekten, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu cezaevine girmekten koruma planıdır. Ortadoğu için bir barış planı değildir. Yüzyılın Anlaşması, 'Trump ile Netanyahu’nun selameti' planıdır." ifadelerini kullandı.

Netenyahu Plana Sıcak Bakıyor

Siyonist İsrail rejimi Başbakanı Netanyahu, bugün açıklanacak olan ‘Yüzyılın Anlaşması’na dair memnuniyetini ifade ediyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklamada bulunan Netanyahu, “Yüzyılın Anlaşması'nı sunacak olan arkadaşım ABD Başkanı Donald Trump ile görüşeceğim. Bence böylesine fırsat tarihte bir kez ele geçer ve bunu kaçıramayız.” demişti.

Uzmanlar Ne Diyor?

ABD tarafından hazırlanan ve bugün ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanacak olan ‘Yüzyılın Anlaşması’nın neler vaat ettiğini uzmanlar değerlendirdi.

Ortadoğu Araştırmacısı Dr. Selim Sezer, yapmış olduğu açıklamada ‘Yüzyılın Anlaşması’nın gerçekte bir anlaşmadan başka her şeye benzediğini söyledi. Sezer, ‘Yüzyılın Anlaşması’nın müzakere edilebilecek bir konu olarak sunulmadığını ifade ederek planın dayatma içerdiğini vurguladı.

‘Yüzyılın Anlaşması, Balfour Deklerasyonu'nun Devamı’

Yüzyılın Anlaşması’nın 1917 yılında ilan edilen Balfour Deklarasyonu’nun bir anlamda devamı olduğunu düşündüğünü belirten Sezer, “‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak adlandırılan plan dahilinde işgal altındaki Filistin topraklarının önemli bir bölümünün İsrail’e bırakılmasının, geri kalan toprak parçaları üzerinde de etkisiz bir Filistin devletinin kurulmasının hedeflendiğini varsayabiliriz” ifadelerini kullandı.

ABD yönetiminin Filistinlilere söz konusu teslimiyet planını kabul ettirmek için mali araçları devreye sokabileceğini belirten Sezer, “Nitekim geçtiğimiz yaz aylarında Manama’da düzenlenen çalıştayda da Filistinlilere planı kabul etmeleri karşılığında önemli maddi yardımlar ve altyapı hizmetleri vaat edildi. Üstelik Körfez bölgesindeki Arap monarşileri de bu süreçte aktif rol oynayacak gibi görünüyor” dedi.

‘Çözüm Değişen Koşullara Uygun Yeni Yönelimler Üretmek’

Ortadoğu Araştırmacısı Dr. Selim Sezer, ‘Yüzyılın Anlaşması’ planının beklenildiği gibi bir içeriğe sahip olması halinde Filistinli siyasi gruplar ve yöneticiler tarafından kabul görmeyeceğini söyledi. Sezer, Avrupa Birliği, Rusya, İslam İşbirliği Teşkilatı ve aralarında Türkiye’nin de olduğu çeşitli bölge ülkelerinin de tek taraflı dayatmayı kabul etmeyeceğini düşündüğünü de belirtti.

ABD tarafından hazırlanan ‘Yüzyılın Anlaşması’nın emperyalist bir geleneğin parçası olduğunu kaydeden Sezer, ”ABD ve İsrail eski formülleri devre dışı bırakan yeni saldırganlıklar üretirken, çözümün eski formüllere geri dönmeyi savunmak değil, değişen koşullara uygun yeni yönelimler üretmek olduğu kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı.

'Filistinliler Vazgeçmiyorlar ve Vazgeçmeyecekler'

Ortadoğu uzmanı Filistinli gazeteci Taha Ouda, ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanacak olan ‘Yüzyılın Anlaşması’nı değerlendirdi.

Ouda, ‘Yüzyılın Anlaşması’nın amacının İsrail’in güvenliğini sağlamak olduğunu söyledi. Hamas ve Mahmud Abbas yönetimi cephesinden gelen açıklamaları hatırlatan Ouda, Filistin kanadının ‘Yüzyılın Anlaşması’nı kabul etmediğini belirtti.

Ortadoğu uzmanı Filistinli gazeteci Taha Ouda, ‘Yüzyılın Anlaşması’nın Filistin davasını bitirmeyi hedeflediğini söyleyerek “Ama bunu başaramayacaklarını düşünüyorum. Filistinliler vazgeçmiyorlar ve vazgeçmeyecekler” ifadelerini kullandı.

Taha Ouda, planın Filistin tarafına dayatılması halinde Gazze ile İsrail rejimi arasında bir sıcak savaş olabileceğini de belirtirken Netanyahu ve İsrail’in zor durumda olduğunu kaydetti.

Filistinli gazeteci Ouda, olası bir Filistin-İsrail sıcak savaşında zayıf olan tarafın İsrail olduğunu da söyledi.