Yemen'de Husiler tarafından Suudi Arabistan'ın desteklediği koalisyon güçlerinin kontrolündeki üsse düzenlenen saldırıda silahlı drone ve balistik füzelerin kullanıldığı, ölü ve yaralı sayısının artabileceği kaydedildi.

Suudi Arabistan Zindanlarında Bir Alim! Selman El-Avde Ne Yazık Ki Unutuldu Suudi Arabistan Zindanlarında Bir Alim! Selman El-Avde Ne Yazık Ki Unutuldu

Yerel medyada çıkan haberlerde askeri üssün 3 balistik füzeyle hedef alındığı ve Husilerin daha önce de Aned Askeri Üssü'ne insansız hava aracıyla saldırı düzenlediği kaydedildi.

Bölgede yaşayan sivillerin ajanslara anlattıklarına göre, şehrin kırsal bölgelerinden askeri üsse füzelerin gönderildiği ve birçok patlamanın duyulduğu belirtildi. Arama kurtarma çalışmalarında enkazın altından hala cesetlerin çıktığı ifade edilirken, patlamalarda sivillerin ölüp ölmediği henüz bilinmiyor.

Husiler, Yemen'in en önemli liman şehri Aden'in 70 kilometre kuzeyinde bulunan El-Aned Askeri Üssü'ne 10 Ocak 2019'da da askeri geçit töreni sırasında insansız hava aracıyla bombalı saldırı düzenlemişti.

Saldırıda, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Salih ez-Zindani, Askeri İstihbarat Başkanı Muhammed Salih Tamah'ın da aralarında bulunduğu bir grup asker hayatını kaybetmişti.

Yemen'deki Savaş 7'inci Yılında

Geçtiğimiz aylarda, Husiler ile Koalisyon Güçleri arasında Birleşmiş Milletler ve ABD'nin desteğinde başlayan barış görüşmelerinde herhangi bir uzlaşı sağlanamamıştı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana İran'ın desteklediği belirtilen Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.