Muslim Port Haber Merkezi

İslam ülkesi Yemen'de 2014 yılında patlak veren iç savaş insani, siyasi, diplomatik ve ekonomik açıdan büyük bir krize dönüşmüş durumda. Tarihten bugüne dünyanın en önemli ticaret, ilim ve kültür ülkelerinden olan Yemen, uzun süredir devasa bir kaosun içinde.

Yeni Yemen Medya Merkezi ile Milletlerarası Diplomasi Merkezi (MID) tarafından Yemen'de Savaşın 8. Yılı Semineri düzenlendi.

İstanbul'da düzenlenen seminere bir grup Yemenli ve Türk politikacı, araştırmacı ve medya mensubu katıldı.

Programda konuşan Yemenli parlamenter Şevki El Kadi, Yemen meselesini ve İran destekli Husilerin devlete yönelik darbesinin sonuçlarını anlattı. El Kadi ayrıca Husi darbesi öncesi ve sonrasında genel olarak Yemen'in durumunu, devleti ve imkanlarını zor kullanarak ele geçirmesi süreci hakkında bilgi verdi.

Yemenli araştırmacı ve politikacı Yasin el Temimi ise Yemen sahnesine bölgesel ve uluslararası müdahale hakkında konuştu. El Temimi, Yemen'de devam eden savaşta Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu'nun meşru hükümeti desteklemedeki rolünü anlattı.

El Temimi, konuşmasında koalisyonun Yemen'de meşruiyeti desteklemek kisvesi altına aldığı hedeflere değinerek, bu müdahalenin asıl amacının Yemen'in ve Yemen halkının çıkarına değil, meşru hükümetin zayıflığından faydalanarak kendi amaç ve emellerine ulaşmak için Yemen'e yönelik bir müdahale olduğunu söyledi.

Ulusal diyaloğun sonuçlarının uygulanmasından sorumlu Devlet Bakanı Sayın Yaser Al-Raaini ise uluslararası kararlar ve Ulusal Diyalog Konferansı'nın sonuçları da dahil olmak üzere Yemen krizindeki ana referanslar ve bunların nasıl uygulanacağı hakkında konuştu.

Al-Raaini, Ulusal Diyalog Konferansı'nda tartışılan tüm konulara ve ortaya çıkan önemli anlaşmalara işaret etti; bunlardan en önemlisi, bir cumhurbaşkanının serbest ve doğrudan oy hakkı ile seçilmesi ve anayasanın taslağının hazırlanmasına ek olarak, anlaşmaya varıldı. Serbest seçimlerin ardından bir geçiş döneminde, ancak konferansa katılan milisler tüm bu sonuçlara karşı çıktı.

Al-Raaini, uluslararası kurumların Husi milislerinin yaptıklarını devlete karşı bir darbe olarak gördüğünü belirtti.

Yemen parlamentosu üyesi ve eski bir bakan olan Profesör Necip Ghanem, Yemen krizinin köklerini anlamada ve haklı nedenlerini savunmada Türkiye içindeki ve dışındaki sivil toplum örgütlerinin, kurum ve kuruluşların rolüne atıfta bulundu.

Suudi Arabistan da İşgal Rejimiyle Normalleşiyor: İsrail Heyeti Riyad'ta! Suudi Arabistan da İşgal Rejimiyle Normalleşiyor: İsrail Heyeti Riyad'ta!

Yemen-Türkiye ilişkilerine değinen Prof. Dr. Ghanem, Türk medya kuruluşlarının Yemen'de olup bitenlerin gerçeğinden ve yaşanan değişimler ışığında Husi darbesi sonucunda Yemen halkının çektiği acılardan haberdar olmasının önemine değindi.

Gahanem, Türkiye'de kimi basın kuruluşlarında Yemen'de yaşananların Yemen ile Suudi Arabistan arasında bir savaş olduğu yönündeki söylentilerden kaçınarak, bu kafa karışıklığını netleştirmenin önemini vurguladı. Yemen topraklarında yaşananların Yemen'e karşı dönen bir çetenin savaşı olduğunu ifade eden Ghanem, bu savaşta Kızıldeniz ve Bab'ül Mendeb Boğazı'nda uluslararası denizcilik güvenliğini tehdit etmeyi amaçlayan İran devletinin yardımıyla söz konusu çetenin Yemen halkına savaş ilan ettiğini kaydetti.

'YEMEN'İ YEMENLİLERE BIRAKMIYORLAR'

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Milletlerararası İlişkiler ve Diplomasi Merkezi Genel Direktörü Celalettin Duran; 'Savaşın 8. yılında Yemen'deki durumu hem ülkemize hem dünyaya duyurmak istiyoruz. Savaşın ağır bir şekilde devam etmesi, iç dengelerin tam anlamıyla sarsılmış bir durumda olması birçok ülkenin Yemen'e açık bir şekilde müdahalesine sebep oluyor. Yemen'i, Yemenlilere bırakmıyorlar. Ülkenin en değerli ticaret noktaları istikrarsızlaştırılıyor. Yemen'le tarihi bağlarımız münasebetiyle kadim bir ilişkiye sahibiz. Orada yaşananları görmememiz mümkün değil. Yemen için neler yapılabilir? Bugün burada bu sorunun cevabını arayacağız' diye konuştu.

'YEMEN'DE EMPERYALİST PLANLAR İŞLETİLİYOR'

Celalettin Duran'ın açılış konuşmasının ardından söz alan Yemenli konuklar, ülkelerindeki savaşla ilgili değerlendirmelerde bulundular. Konuşmalarda, özellikle Yemen üzerindeki emperyalist planlara dikkat çekilirken Yemen'de yaşananlar konusunda kamuoyunu doğru bilgilendirmenin önemine vurgu yapıldı. Program sonunda gazetecilerin sorularını da cevaplayan konuklar, Türkiye halkının Yemen konusunda farkındalık kazanması açısından bu toplantıyı çok önemli gördüklerini ifade ettiler.