Muslim Port Haber Merkezi

Açlık, salgın hastalıklar, bombardımanların gölgesinde hayatlar! 5. yılını dolduran acımasız savaş koşulları, Yemen ellerini milyonlarca insan için yaşanmaz hale getirdi!

Çocukların neredeyse beşte biri savaş nedeniyle evlerini kaybetti. Yüzde 93'ünün insani yardıma ihtiyacı var.

Her beş okuldan biri çatışmalar nedeniyle kullanılamıyor. Çocukların yüzde 70'i suya erişemiyor ve yeterli hijyen koşullarına sahip değil.

Savaş ortamına koronavirüs kısıtlamaları, çekirge istilaları ve seller eklendi. 2020'de bölgeye yapılan yardımların sayısı da azaldı. Buna karşın ülkede yetersiz beslenmeden etkilenen çocuk sayısı hızla artış gösterdi.

Yemen Elleri Açlık Diyarı Oldu!

Faid Samim. Yemen'deki Milyonlar çocuktan sadece birisi! Öyle ki ağırlığı 7 kilograma kadar düşen Faid dünya basınının da gündemindeydi. 7 yaşındaki çocuk yetersiz beslenmeye karşı hayata tutunmaya çalışıyor.

Yemen'de açlık, çocukları da derinden etkiliyor. Başkent Sana'daki bir hastane yatağında yatan Faid Samim de bu açlığın en büyük göstergelerinden biri haline geldi. Hastaneye götürülene kadar hayatını kaybetmemesi bile şans olarak görülen 7 yaşındaki kötürüm çocuk, yalnızca yaşı kadar kiloya sahip.

Kabe’nin Örtüsünün Bakımı Yapıldı Kabe’nin Örtüsünün Bakımı Yapıldı

Sana'nın 170 kilometre kuzeyindeki Cevf kentinden gelen aile, 2015'ten bu yana iç savaşın sürdüğü ülkedeki sayısız denetleme noktalarından ve hasarlı yollardan geçmek durumunda kaldı.

Sabin Hastanesi doktorlarından Raci Muhammed, "Geldiğinde neredeyse ölmüştü ama Allah'a şükür gerekeni yapabildik ve iyileşmeye başladı. Ciddi yetersiz beslenme ve serebral palsiden muzdarip" ifadeleriyle hastasını anlattı.

Beslenmekte zorlanan aileyse, Feyd Samim'in tedavisi için bağışlara ve dış yardımlara umut bağlamış durumda. İç savaşta altıncı yılını doldurmak üzere olan ülkenin yüzde 80'inin de yardımlara muhtaç olduğu düşünülürse konjonktür pek iç açıcı değil. Birleşmiş Milletler'e göre, dünyanın en büyük insani krizi Yemen'de yaşanıyor.

Acının 2021'de Üçe Katlanması Bekleniyor

Yemen'de 16 bin 500 kişinin "kıtlık benzeri koşullarda yaşıyor" uyarısı yapıldı. Bu sayının 2021'de üçe katlanması bekleniyor!

Entegre Gıda Güvenliği Faz Sınıflandırması'nın hazırladığı yeni araştırmaya göre, Yemen'de 16 bin 500 kişi "kıtlık benzeri koşullarda yaşıyor", bu sayının 2021'de üçe katlanması bekleniyor.

Yemen'de 13,5 milyon kişinin açlıktan ölme riski altında olduğunu vurgulayan Huguenin, "Haziran 2021 itibarıyla bu sayı 3 milyon artabilir. Yani ülkenin yarısından fazlası akut açlık içinde yaşıyor olabilir" uyarısını yaptı.