Ajans, "X" platformundaki hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'in bombardımanı karşısında gidecek güvenli bir yer olmadığı halde, son 3 hafta içinde yaklaşık bir milyon kişinin Refah'tan yerlerinden edildiğini belirtti.

Ajans, gıda ve su eksikliği, yığınla çöp birikmesi ve uygunsuz yaşam koşullarının, gün geçtikçe yardım sağlamayı neredeyse imkansız hale getirdiğini vurguladı.

Sonunda Hamas'ın Dediğine Geldiler! Biden'in Açıklaması ile Gün Yüzüne Çıktı! Sonunda Hamas'ın Dediğine Geldiler! Biden'in Açıklaması ile Gün Yüzüne Çıktı!

Göç edenlerin sayısı, işgal ordusunun bugün sabah Refah'a saldırısını genişleterek sahilden 3 kilometre mesafeye kadar yaklaşması ve Gazze Şeridi'ni Mısır topraklarından coğrafi olarak izole etmeye yaklaşması sebebiyle ciddi şekilde arttı.

Bugün sabahtan itibaren gerçekleştirilen saldırılarda, Refah'ta 16 vatandaş şehit oldu. Bunlardan 7'si, Refah şehrinin kuzeybatısındaki Tel Sultan mahallesinde sığınmacı çadırlarını hedef alan yeni bir bombardımanda hayatını kaybetti. Pazar akşamı aynı bölgede 45 vatandaş, işgal güçlerinin "güvenli" olduğunu iddia ettiği bu bölgeye göç edebileceğini açıklamasının ardından düzenlenen korkunç hava saldırılarında şehit olmuştu.

6 Mayıs'ta, işgal ordusu uluslararası uyarıları göz ardı ederek Refah'ta askeri bir operasyon başlatmış ve ertesi gün Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafını kontrol altına almıştı.

Uluslararası Adalet Divanı, geçtiğimiz Cuma günü İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurması ve Gazze'ye yardım girişi için Refah Sınır Kapısı'nı açık tutmasını talep eden yeni geçici önlemler almış ve bu konuda bir ay içinde mahkemeye bir rapor sunmasını istemişti.

Birleşmiş Milletler'in en yüksek yargı organı olan mahkemenin aldığı bu yeni önlemler, Güney Afrika'nın 2023 Aralık ayı sonunda açtığı dava kapsamında İsrail hükümetini Gazze'de soykırım yapmakla suçlamasının ardından geldi.

Editör: Yusuf Yusmar