Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, İsrail  rejimin savaş uçakları, Refah'ın kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının bulunduğu bölgenin yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombaladı.

EN AZ 40 SİVİL ŞEHİT OLDU

Filistin Kızılayından yapılan açıklamada da sağlık ekiplerinin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıdaki Filistinlinin cenazesi ile yaralıyı hastanelere götürdüğü aktarıldı.

Görgü tanıkları, "İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor." dedi.

Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtti.

GAZZE SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Azgınlığı Acısından... Ölümüz de Dirimiz de Refah’ta Azgınlığı Acısından... Ölümüz de Dirimiz de Refah’ta

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, "İsrail savaş uçaklarının Refah kentinin kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı acımasızca bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. Kayıpları arama çalışmaları sürüyor." denildi.

UAD, 24 Mayıs'ta yeni tedbir kararlarında, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

Siyonist İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239'u çocuk, 10 bin 93'ü kadın olmak üzere 35 bin 984 Filistinli şehit edildi, 80 bin 643 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

HAMAS: İĞRENÇ BİR KATLİAM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Alçak saldırının ardından HAMAS'tan da bir açıklama geldi

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Korkunç bir savaş suçu olarak cani Siyonist işgal ordusu, bu akşam Refah şehrinin batısında, yüzbinlerce yerinden edilmiş insanla dolu bir bölgede, çadırlarda yaşayan yerinden edilmiş vatandaşlara karşı iğrenç bir katliam gerçekleştirdi ve suç ordusu burayı güvenli bölge ilan etmişti.
Uluslararası Adalet Divanı'nın Refah'a yönelik saldırganlığını durdurmasını talep eden kararına tamamen karşı gelerek, çoğu kadın ve çocuktan oluşan onlarca vatandaşın ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlandı.
Siyonist varlığın Amerika'nın desteği olmasaydı ve yerinden edilmiş vatandaşlarla dolu olmasına rağmen Refah'ı işgal etmesine yeşil ışık yakılmasaydı bu katliamdan Amerikan yönetimini ve özellikle Başkan Biden'ı tamamen sorumlu tutuyoruz.
Uluslararası Adalet Divanı kararlarının derhal ve acilen uygulanmasını, bu katliamın ve aralarında çocuklar, kadınların, yaşlıların da bulunduğu masum sivillerin kanının akıtılmasının durdurulması için baskı yapılmasını talep ediyoruz.
Uluslararası toplumun, Birleşmiş Milletlerin ve ilgili tüm tarafların, halkımıza karşı yedi aydan fazla süredir devam eden soykırım savaşını durdurmak ve halkımızı, Siyonist cinayet ve terör makinesine karşı korumak için acilen harekete geçmesi gerekmektedir.
Halkımızı yerinden etmek ve ulusal davalarını yok etmek.
Editör: Yusuf Yusmar