MuslimPort Haber Merkezi | Bekir Şirin

Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen darbe ile yönetim erkinden uzaklaştırılmıştı. Mursi'ye darbe yaparak iktidara gelen Abdülfettah es-Sisi, Türkiye'de halk ve iktidar nezdinde yoğun tepki görmüştü.

Mısır'ın gayri meşru Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin yönetim erkini ele geçirmesinin ardından Türkiye ile Mısır arasında diplomatik kriz baş göstermişti. Sisi'nin gerçekleştirdiği darbenin ardından iki ülke arasında bozuk olan ilişkilerde son süreçte dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Söz konusu gelişmeler 'Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler normalleşiyor mu? sorusunu akıllara getiriyor. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilere dair son süreçte gerçekleştirilen eylem ve söylemler şu şekilde...

İlk Çıkış Yasin Aktaydan: Libya İle Yapılan Anlaşmanın Benzeri Neden Mısır'la da Yapılmasın?

Hali hazırda AK Parti Genel Başkan Danışmanı olan eski AK Parti Milletvekili Yasin Aktay, Türkiye ile darbeci Sisi yönetimi arasındaki ilişkilere dair dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Yeni Şafak yazarı Aktay, 13 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan 'Türkiye Libya’ya savaşmaya değil barıştırmaya gidiyor' başlıklı yazısında "Libya, Türkiye-Mısır ilişkileri için bir fırsat sahası olamaz mı?" sorusunu yöneltti.

Türkiye ile Mısır arasında iş birliği sebeplerinin çok fazla olduğunu vurgulayan Aktay, iki ülkenin iş birliği ve dayanışma içinde olmak zorunda olduğunu kaydetti.

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Libya ile yapılan anlaşmanın bir benzerinin Mısır ile de yapılabileceğine işaret etti. Aktay, "Doğu Akdeniz’de Türkiye, Mısır ve Libya arasındaki böyle bir ittifak her üç ülkenin haklarını daha fazla koruyup geliştirmez mi?" ifadelerini kullandı.

Aktay'ın sözleri Türkiye ile darbeci Sisi yönetimi arasındaki ilişkilere ilişkin AK Parti içinden son süreçte yükselen ilginç bir çıkış olarak görüldü.

Ak Partili Elitaş: Mısır İle Devletler arası İlişkiler Oluşmalı

AK Parti Genel Başkan Danışmanı olan eski AK Parti Milletvekili Yasin Aktay, Türkiye ile darbeci Sisi yönetimi arasındaki ilişkilere dair sözleri dikkat çekerken Aktay'ın ardından bir çıkış da Mustafa Elitaş'tan geldi.

AK Parti’nin önemli isimlerinden olan Milletvekili Mustafa Elitaş, TV5’te yayınlanan Ankara Bürosu programında kritik sözler sarf etti. Mısır ile Türkiye arasında arka kapı diplomasisinin devam ettiğini söyleyen Elitaş, “Umuyorum ki bu arka kapı diplomasisinden sonra biraz daha devletlerarası ilişkilerinin oluşması kanaati bende de mevcut” dedi.

Çavuşoğlu Resmen Açıkladı: Mısır Dışişleri Bakanı İle Görüşüyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Libya'daki krize ilişkin de konuşurken Türkiye - Mısır ilişkisine dair dikakt çeken sözler sarf etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı ile değişik düzeylerde görüştüklerini açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, "En son New York'ta BM'de görüştük." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır ile bakanlar düzeyinde görüşmelerin olabileceğini söylediğini aktaran Çavuşoğlu, "Biz herkesle görüşüyoruz. Görüşmemiz de lazım" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuya ilişkin şu sözleri sarf etti:

Mısır'ın bir şartı bizimle konuşabilmek için. 'Erdoğan bizi eleştirmesin' diyorlar. Erdoğan ilkeli bir insan, darbeye de karşı. Mursi'nin ölümüyle ilgili bu konuları haklı olarak gündeme getirebiliyor ama biz Mısır Dışişleri Bakanı ile biz değişik düzeylerde görüşüyoruz. En son New York'ta BM'de görüştük. Daha önce de söyledik. Cumhurbaşkanımız da 'Bakanlar düzeyinde görüşmeler olabilir' dedi. Biz herkesle görüşüyoruz. Görüşmemiz de lazım. Burada Türkiye'nin menfaatleri söz konusu olduğu zaman biz yeri geldiği zaman yumuşak gücümüzü, diplomasiyi yeri geldiği zaman da sahada sert gücümüzü göstermemiz lazım.

'Barışa Katkı Sağlayacaksa Mısır'la da İsrail'le de Çalışırım'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya'daki krize ilişkin yapmış olduğu açıklamada barışa katkı sağlayacaksa herkesle çalışabileceklerini de kaydetti.

Çavuşoğlu, konuya ilişkin olarak, "Libya'da barış gelecekse ABD ile de çalışırım şu anda olumsuz tutum içinde olan Fransa ile de çalışırım, Rusya ile de çalışırım" diye konuştu. Söz konusu ifadelerinin ardından 'Mısır ile?' sorusu yöneltilen Çavuşoğlu, barışa katkı sağlaması halinde Mısır'la çalışılabileceğini belirtti.

'İsrail ile?' sorusuyla da karşılaşan Çavuşoğlu, "Kim olursa olsun. Barışa, huzura katkı sağlayacak kim varsa masanın etrafında barış için adım atacaksa buna hayır demeyiz. İkili düzeyde Mısır ile veya İsrail ile şu anda ilişkileri düzeltiriz düzeltmeyiz o başka bir konu ama uluslararası platformda o var diye kaçmak durumunda da değiliz. Ya da onlar da katkı sağlıyor diye doğru bir şey ise orada 'Hayır' diyecek değiliz" dedi.

Darbe Sonrası Bir İlk: Erdoğan İle Sisi Aynı Karede

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'da Sisi tarafından gerçekleştirilen darbenin ardından dikkat çeken açıklamalara imza atmış ve Sisi'ye tepki göstermişti. Sisi'nin darbeci olduğunu ifade eden Erdoğan, "Benim için Mısır'ın cumhurbaşkanı darbeci Sisi değil, Mursi'dir" ifadelerini de kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılının Eylül ayında gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Toplantısı'nda da dikkat çeken bir harekete imza atmıştı. Erdoğan, BMGK için gittiği ABD'de liderler için verilen yemeğe katılmamış ve bu duruma gerekçe olarak Masada Mısır'ın darbeci lideri Abdulfettah Sisi'nin de olması gösterilmişti.

Erdoğan'ın Sisi'ye olan tavrı bilinirken geçtiğimiz hafta sonu Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen Libya Konferansı'nda dikkat çeken bir durum ortaya çıktı. Libya Konferansı'nda çeşitli ülkelerin devlet başkanları bir araya gelirken söz konusu konferansa Mısır'ın gayri meşru Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı Libya Konferansı'nda toplantı sonrası çekilen fotoğrafta Erdoğan ile Sisi'nin aynı karede yer aldığı görüldü.

Hükümete Yakın Gazete Sisi'ye ' Mısır Cumhurbaşkanı' Dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır'ın gayri meşru Cumhurbaşkanı Sisi'nin aynı fotoğrak karesinde yer alması çok konuşulan konulardan biri olurken hükümete yakınlığıyla bilinen Akşam gazetesinde de ilginç bir detay yer aldı.

Katil Olay Mahalline Dönüyor: Hollanda, Bosna Hersek'e 160 Asker Gönderecek Katil Olay Mahalline Dönüyor: Hollanda, Bosna Hersek'e 160 Asker Gönderecek

Akşam gazetesi dünkü manşetinde 'Çözüm yok plan var' başlığı ile Libya Konferansında çekilen toplu fotoğrafı kullandı. Daha önce yapılan haberlerin çoğunda 'Darbeci Sisi' ifadesini kullanan Akşam gazetesi bu kez Sisi'ye 'darbeci' demedi. Gazetenin fotoğraf altı yazısında 'Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi' ifadesini kullanması dikkat çekti.

Milli Gazete'ye Konuşan Uzman: Türkiye-Mısır Normalleşmesi Olası Bir Gelişme

Türkiye ile darbeci Sisi yönetimi arasındaki ilişkilere dair dikkat çeken gelişmeler yaşanırken Millî Gazete İnternet Haber Merkezi'ne konuşan Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol önemli değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, önümüzdeki süreçte Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşmenin olası bir gelişme olduğunu söyledi. Erol, "Libya konusunda Mısır oldukça önemli. Burada Mısır'ın vereceği destek veya süreç içerisinde alacağı rol Libya Doğu Akdeniz ve Ortadoğu temelli tüm gelişmelerde önemli olacaktır" ifadelerini kullandı.