Muhammed bin Selman: İsrail'le Normalleşmeye Yakınız Muhammed bin Selman: İsrail'le Normalleşmeye Yakınız

Bakanlık yaptığı basın açıklamasında, Umre ibadetlerinin kolaylık ve sükunet içinde gerçekleştirilmesini sağlayan prosedürler kapsamında, umrecilerin ve ziyaretçilerin güvenliğini ve sağlığını korumak için ilgili makamlar tarafından sağlık hizmetlerinin ve önlemlerin hayata geçirildiğini bildirdi. Umre sezonunun 30 Temmuz'da başlayacağını, yurt dışından gelecek umrecilerin vize için gerekli olan belgeleri bakanlığın resmi internet sitesinden bulabileceğini ve yerli umrecilere Eatmarna (İtemerna) uygulaması üzerinden Umre izni çıkarılabileceğini kaydetti.

Umrecilere ve Mescid-i Nebevi'ye gelen ziyaretçilere hizmet vermek üzere yurt dışındaki acentelere ilişkin kontroller de sıkılaştırıldı. Söz konusu prosedürler arasında bakanlığın elektronik portalı üzerinden yeterlilik başvurusu yapılması, süreçte bununla ilgili kurallara uyulması, ticaret siciline ilişkin belgelerin ve kişisel verilerin eklenmesi ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) üyeliğinin kontrolü yer alıyor.

Hac ve Umre Bakanlığı, yetkililerle koordineli olarak Kovid-19 virüsünden korunmaya yönelik koruyucu sağlık önlemlerini belirlemek için çalışmalarını da sürdürüyor. Söz konusu önlemler arasında, Suudi Arabistan'da onaylanan aşıların yaptırılmış olması, umrecinin kendi ülkesindeki resmi makamlar tarafından onaylanmış bir aşı sertifikası bulunması ve bilgilerin doğruluğunun onaylanması bulunuyor.