Çok sayıda tanık ve kaynak, 15 Nisan'da patlak veren, hayatın tamamen felç olmasına ve toplu ulaşımın durmasına yol açan savaşın tüm döneminde hava ve topçu bombardımanını en yoğun ve güçlü olarak kullanıldığını belirtti

Görgü tanıkları, Omdurman şehrinin geniş bölgelerinde dün (Salı) sabah saatlerinden bu yana iki taraf arasında meydana gelen şiddetli çatışmalarda en az 20 sivilin öldüğünü ve onlarca kişinin de yaralandığını bildirdi. Bombardıman ve çatışmalar sonucu yaşamını yitiren 20'den fazla sivilin hastanelere götürüldüğünü açıklayan Sudan Sağlık Bakanlığı'nın da teyit ettiği gibi, bombardıman gece geç saatlere kadar kesintisiz devam etti. Ayrıca kurban sayısının arttığına dikkat çekildi.

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye, 10 Yıl Denizlerimizi Koruyacak Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye, 10 Yıl Denizlerimizi Koruyacak

Kaynaklar, çatışmaların Omdurman şehrinin yerleşim mahalleleri ile halk pazarı, Ordunun Merkez Kuvvetler Karargâhı ve bu bölgeleri çevreleyen yerleşim bölgelerinde yoğunlaştığını bildirdi. Şarku’l Avsat’ın ulaştığı kaynaklar ayrıca, ordunun, Hartum'un büyük bir bölümünü kontrol eden HDK’ye erzak akışını kesmek amacıyla Omdurman ve Bahri şehirlerini birbirine bağlayan Şambat Köprüsü'nü kontrol etmek için büyük topçu kuvvetlerini harekete geçirdiğine dikkat çekti.

Dün sokaklarda ve yerleşim yerlerinin ortasında, özellikle askeri bölgelere yakın yerlerde meydana gelen şiddetli çatışmalarda hem ordu hem de HDK, karşı taraftan yüzlerce kişinin öldüğünü ve yaralandığını duyurdu.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), kamplar, sınır geçiş noktaları ve komşu ülkeler için geçiş merkezleri de dahil olmak üzere Sudan genelinde koşulların kötüleştiğini ve Sudan'daki çatışma nedeniyle yerinden edilen insan sayısının 4 milyonu aştığını duyurdu.

Editör: Yusuf Yusmar