Muslim Port Haber Merkezi

Sudan'ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında "HDK'nin tamamen orduya katılmasını" öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasındaki çatışmalarda 528 kişinin öldüğünü, 4 bin 599 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Ordu ve HDK, Suudi Arabistan ve ABD'nin çabaları ile ateşkesi 1 Mayıs gece yarısından itibaren 72 saat daha uzatma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Fransa Sömürüsünden Kurtulan Afrika Ülkeleri Ortak Güç Kurdu Fransa Sömürüsünden Kurtulan Afrika Ülkeleri Ortak Güç Kurdu

BM: Sudan'daki çatışmalar nedeniyle 100 bin kişi ülkeyi terk etti, siviller 'felaketle' karşı karşıya

Birleşmiş Milletler (BM), Sudan'da 15 Nisan'da rakip güçler arasında şiddetli çatışmaların başlamasından bu yana 100.000'den fazla insanın ülkeden kaçtığını açıkladı.

Yetkililer çatışmaların sona ermemesi halinde "tam bir felaket" yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Sudan içinde de 334,000 kişi daha göç etmek zorunda kaldı.

Başkent Hartum'da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasındaki çatışmalar, yürürlükteki ateşkese rağmen devam ediyor.

Sudan Sağlık Bakanlığına göre çatışmalarda 500'den fazla kişi öldü ve 4,000'den fazla kişi yaralandı.

Şimdiye dek ilan edilen bir dizi geçici ateşkes başarısızlıkla sonuçlandı; ordu RSF'yi zayıflatmak amacıyla Hartum'a hava saldırıları düzenlemeye devam etti.

Sudan'ın batısındaki Darfur'da da şiddetli çatışmalar yaşandı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) sözcüsü Olga Sarrado Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkeden kaçan 100,000 kişinin Sudanlıları, ülkelerine dönen Güney Sudan vatandaşlarını ve Sudan içinde mülteci olup çatışmalardan kaçanları kapsadığını söyledi.

Mülteciler ayrıca Sudan'ın kuzeydeki Mısır ve batıdaki Çad sınırından da kaçıyor.

Çoğu Avrupa ülkesi vatandaşlarının tahliyesini tamamlarken Rusya Salı günü yaptığı açıklamada, kendi vatandaşları ve "dost ülkelerden" gelenler de dahil olmak üzere 200'den fazla kişiyi Sudan'dan çıkarmak üzere dört askeri uçak gönderdiğini duyurdu.