Çin, Hindistan ve Pakistan'ın birer ucundan tuttuğu Keşmir, yıllardır işgal ve zulüm altında yaşıyor. Nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan stratejik bölge, uzun zamandır kendi kaderini yaşıyamıyor. Barındığı yer altı ve yer üstü doğla zenginliklerinden ötürü akbabaların gözdesi haline gelen Keşmir, sahipsiz bir şekilde oradan oraya savruluyor.

Keşmir'de Lityum Rezervleri Keşfedildi!

Hindistan yönetimi bu yılın başında Cammu Keşmir bölgesinde Pakistan sınırına yakın alanlarda lityum rezervleri keşfedildiğini açıklamıştı. Bölgede lityum keşfedilmesinin ardından Hindistan'ın buradaki çalışmalarının hızlanması ve rezervleri ihaleye açması bekleniyordu.

" İsrail İle Anlaşıldı" İddiası

Keşmirli kaynakların aktardığı bilgilere göre Hindistan, ticari ve askeri alandaki yakın ortaklarından İsrail ile, bölgedeki lityum rezervlerinin çıkarılması konusunda anlaşmaya vardı. Cammu Keşmir'deki Nichahama ve Hangnikott bölgelerinde yer alan rezervlerin çıkarılması için İsrailli bir firmayla anlaşıldığı, anlaşmanın yap-işlet-devret modeline göre kurgulandığı iddia edildi. Bölge kaynaklarının iddiasına ilişkin Hindistan ve İsrail'den henüz bir açıklama yapılmadı.

Pakistan'da Mevlid Kandili Etkinliğinde İntihar Saldırısı: En Az 50 Ölü Pakistan'da Mevlid Kandili Etkinliğinde İntihar Saldırısı: En Az 50 Ölü

Lityumun Önemi Nedir?

1817'de Johan August Arfwedson tarafından keşfedilen lityum geçmişte daha çok tıp ve özellikle nöroloji alanında kullanımı nedeniyle önemsenmekteydi. Fakat son dönemde gelişen yüksek teknolojilerde lityum kullanımına duyulan ihtiyaç lityumun daha çok bu alanlarda önemsenmesine neden oldu. Bu da lityumun değerini ve önemini artırdı. Lityum; mobil cihaz, dizüstü bilgisayar, tablet, telefon, istasyon kurulumu, GPS sistemleri, insansız hava aracı, hassas güdümlü silah, hipersonik silah, nükleer silah, uydular, hayalet uçak, elektrikli taşıt, pil ve bilgisayar çipi gibi alanlarda kullanılıyor. Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla lityumun değerinin, öneminin ve tüketiminin daha da artması bekleniyor.

Kaynak: Milli Gazete