Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Telegram uygulamasına yaptığı açıklamada, ‘şehrin Solomianskyi ilçesinde meydana gelen patlamalarda üç, Sviatoshyn ilçesinde bir insansız hava aracının enkazının düşmesi sonucu ise iki kişinin yaralandığını’ söyledi. Söz konusu iki bölge başkentin merkezinin batısında yer alıyor.

Klitschko, Sviatoshyn ilçesinde bir insansız hava aracının iki katlı bir binanın üzerine düştüğünü belirterek, Kiev’de patlamaların devam ettiğini sözlerine ekledi. Şehrin askeri yönetimi, saldırıların yıkıma yol açtığını bildirdi. Yerel bir yetkili, gece saatlerinde Karadeniz’e kıyısı olan Odessa şehrine düzenlenen füze saldırısının ardından patlama sesi duyulduğunu söylerken, Ukrayna medyası güney Herson bölgesinde patlama seslerinin duyulduğunu bildirdi.

Bölge askeri idaresinin Facebook sayfasında yaptığı paylaşıma göre, Rus kuvvetleri ayrıca pazar günü Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Sumi bölgesinde 8 noktayı bombaladı.

158689_0

Wagner: Savaşa Devam Etmek İçin Mühimmat ve Silah Sözü Aldık

Dört Avrupa Ülkesinden Ortak Açıklama: Filistin Devletini Tanımaya Hazırız Dört Avrupa Ülkesinden Ortak Açıklama: Filistin Devletini Tanımaya Hazırız

Rus paralı asker şirketi Wagner grubunun lideri Yevgeny Prigozhin, Moskova’nın mühimmat sağlamaması nedeniyle Ukrayna’nın doğusundaki Bahmut kentinden çekilme tehdidinde bulunmasının ardından diğer takviyelerle birlikte talep ettiği mühimmatın teslimi için kendisine söz verildiğini duyurdu. Prigozhin dün Telegram üzerinden yaptığı açıklamada “Savaşa devam etmek için ihtiyacımız olan mühimmatın ve silahın sözünü aldık” ifadelerini kullandı. Tahrip edilen şehirdeki çatışmalar sırasında grubun kanatlarının düzenli Rus kuvvetleri tarafından korunacağının garantisinin verildiğini de sözlerine ekledi. Prigozhin ayrıca grubu ile Rus ordu birlikleri arasındaki koordinasyonun, ‘sahip olduğu rütbede savaşmayı bilen tek kişi’ olarak tanımladığı General Sergei Surovikin'in komutası altında yürütüldüğü bilgiisni paylaştı.

Kremlin ile büyük bir ayrılığa düşen Prigozhin, geçtiğimiz cuma günü öfkeli bir şekilde video çekerek Moskova'dan yeterli cephane gelmemesi sebebiyle savaşçılarını Bahmut'tan çekeceğini duyurmuştu. Prigozhin dün günün erken saatlerinde yaptığı yeni açıklamada, özel kuvvetlerinin Ukrayna'nın doğusundaki kuşatma altındaki Bahmut kentinden çekildikten sonra bile Moskova adına savaşmaya devam edeceğini söyledi. “Wagner savaşçıları, gelecek operasyonlar için Rusya’nın yanında olacak” ifadesşnş kullandı.

Wagner grubu genellikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in özel ordusu olarak tanımlanıyor ve birçok ülkede Rus askeri operasyonlarında kullanıldı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Çeçen lider Ramazan Kadirov’un savaşçılarının önümüzdeki çarşamba gününden itibaren Bahmut'taki Wagner mevzilerini devralıp almayacağı ise belli değil.

Bahmut, aylardır Rus ordusu ve Wagner güçlerinin ortak saldırısı altında. Savaş öncesi 70 bin nüfusa sahip olan kentin büyük bir kısmı aylardır süren şiddetli çatışmalar sebebiyle şu an harap olmuş çorak bir araziye dönüşmüş durumda. Şehri ele geçirme mücadelesi, bir yıldan uzun bir süre önce topyekûn bir Rus saldırısıyla başlayan savaşın en kanlı sahnelerinden biri olarak görülüyor. Rus Haber Ajansı TASS’a göre Prigozhin'in medya ofisi Rus güçlerinin Bahmut'un yaklaşık yüzde 95'inin kontrolünü ele geçirdiğini bildirdi.

Editör: Yunus Emre Kaynak