Siyonist işgal rejimi Gazze'de sürdürdüğü soykırımda şimdiye kadar çok sayıda gazeteciyi kasıtlı ve planlı bir şekilde şehit ettiği gibi bölgenin tıp alanında ve muhtelif bilim dallarında öne çıkan oldukça değerli şahsiyetlerini de kasten hedef alarak yahut esir aldıktan sonra insanlık dışı işkence uygulamalarına tabi tutarak şehit etti. İşgalcilerin planlı ve kasıtlı tasfiye politikasında şehit edilenler arasında çok sayıda önemli bilim adamı, akademisyen, tabip ve gazeteci bulunuyor. 

İşgalci İsrail’in Alçakça Saldırılarının 220. Günü Bilançosu İşgalci İsrail’in Alçakça Saldırılarının 220. Günü Bilançosu

Sağlık Bakanlığı'nın ve Filistin Merkezi İstatistik Kurumu'nun verdiği son rakamlara göre işgal güçlerinin 7 Ekim'den bu yana sürdürdükleri soykırımda şehit edilenlerin sayısı 34 bin 789'u buldu. Bunların 491'i doktorlardan ve sağlık görevlilerinden, 246'sı üniversitelerde görev yapanlar dahil eğitim alanında çalışanlardan, 142'si de gazetecilerden oluşuyor. Bu sayılara tabii ki henüz enkaz altından çıkarılamamış olanlar ve kayıp statüsünde görülenler dahil değil. 

Ayrıca işgal rejiminin esir aldıklarının durumu da tam olarak bilinmiyor ve bunlardan da işkenceyle öldürülmüş olmaları muhtemel olanlar var. İşgal güçleri işkenceyle öldürülenlerden bazılarının cesetlerini teslim etti. Bu şekilde şehit edildikten sonra geçtiğimiz günlerde cenazeleri teslim edilenler arasında Gazze'nin kemik cerrahisi konusunda önde gelen tanınmış doktorlarından Adnan El-Berş de vardı. Dr. Adnan El-Berş büyük zorlukları göğüsleyerek canla başla hizmet eden oldukça değerli ve takdir edilen bir doktor ve bilim adamıydı. 

Şehit edilenler ve esir alınanlar arasında bilim adamlarının, akademisyenlerin, doktorların ve gazetecilerin büyük bir yekûn teşkil etmesi işgal güçlerinin onlara yönelik planlı bir tasfiye politikası izlediğini gözler önüne seriyor.