Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Gazete, güvenlik birimleri liderlerinin 11 gün önce yaptıkları toplantıda tutukluların kurtarılması önceliği konusunda mutabakata vardığını belirterek, toplantının İsrail'in Hamas ile takas anlaşması konusundaki tutumunda bir dönüm noktası oluşturduğuna da dikkat çekti.

Yedioth Ahronoth, toplantıya İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, genelkurmay başkanları, Shin Bet, Mossad ve müzakere dosyası sorumlusunun katıldığını kaydetti.

2024 Yılı Afrika'da Seçimler Açısından Yoğun Geçecek 2024 Yılı Afrika'da Seçimler Açısından Yoğun Geçecek

Gazete, yetkililerin Gazze'de sükûnet sağlanmadan kuzey cephesinde de bir anlaşmaya varmanın imkânsız olduğunu düşündükleri bir dönemde ABD'nin Refah'ta kara operasyonuna destek vermemesi nedeniyle savaşın artık bir çıkmaza girdiği sonucuna vardığını bildirdi.

İsrail gazetesi, esirlerin serbest bırakılmasının “Filistinlilerin Gazze Şeridi'nin kuzeyine koşulsuz olarak geri dönmesi ve işgal güçlerinin Netzarim ekseninden çekilmesi” karşılığında gerçekleşeceğini vurguladı.

Gazete, yetkililerin işgal ordusunun Gazze'de gerçek bir savaş yürütmediğinin farkında olduğunu, Başbakan Binyamin Netanyahu ve İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir'in ise bu gerçeği görmezden geldiğini belirterek, İsrail'in savaş sırasında “Amerikan desteği ve sokak birliği” gibi iki temel avantajını kaybettiğini vurguladı.

Dün cumartesi günü Hamas hareketinden bir heyet ile Katarlı ve Amerikalı yetkililer, ateşkes ve esir takası görüşmelerine katılmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye gelirken İsrail kendi heyetini göndermeyi reddetti.

İsrail'in içinden ve dışından, Netanyahu'nun Hamas'la anlaşmaya varması yönündeki baskıların arttığı bu dönemde, Netanyahu buna karşı çıkarak “savaşı sürdürme ve Refah'ı işgal etme” konusunda kararlılığını vurgularken Hamas “savaşın durdurulmasını” herhangi bir anlaşmanın temel koşulu olarak görüyor.

Savaş Konseyi üyeleri ve İsrail hükümeti ise, Binyamin Netanyahu'yu kişisel çıkarları için savaşı sürdürmekte ısrar etmekle suçluyor.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.