Hamas'ın ateşkes anlaşmasını kabul ettiğinin duyulmasının ardından Filistinlilerin Refah sokaklarında kutlama yaptığı görüldü.

Ancak Reuters'in aktardığı ismi açıklanmayan İsrailli bir yetkili, Hamas'ın kabul ettiği anlaşmanın, İsrail'in önerdiği ancak Mısır tarafından 'yumuşatılmış' olan bir anlaşma olduğunu ve bunun da Netanyahu hükümetinin kabul edemeyeceği unsurlar içerdiğini söyledi.

İsrailli medya kuruluşları da İsrail hükümetinin anlaşmayı henüz kabul etmediğini bildirdi.

Bu arada İsrail ordusu, Refah kentinde belirlenen hedefleri havadan vurmaya başladıklarını açıkladı.

İsrailli yetkili: Hamas’ın açıklamasının detaylarını bekliyoruz, inceleyeceğiz

İsrailli bir yetkili, Hamas’ın onay verdiği Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşması önerisine ilişkin detayları beklediklerini belirterek, “Hamas’ın yanıtını inceleyeceklerini” söyledi

İsrail Devlet Televizyonu KAN’a konuşan İsrailli bir yetkili, Hamas’ın Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onaylamasına dair açıklamada bulundu.

Habere göre İsrailli yetkili, Hamas'ın duyurusunun ayrıntılarını beklediklerini ve “Hamas’ın yanıtını inceleyeceklerini” kaydetti.

İsrailli yetkili ayrıca, “Hamas'ın neyi kabul ettiğini ve neyi kabul etmediğini anlamaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan'dan sert açıklama: 'Soykırımı durdurun'

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, pazartesi akşamı bir açıklama yayınlayarak İsrail'in Gazze'nin Refah kentine yönelik operasyonunun "tehlikeleri konusunda uyarıda" bulundu.

"İsrail işgal güçleri, Gazze Şeridi'nin tüm bölgelerine saldırmak ve sakinlerini yerinden etmek için sistematik kanlı kampanyasının bir parçası olarak Refah şehrini hedef alıyor" denilen açıklamada, Riyad'ın uluslararası topluma "işgal güçleri tarafından yürütülen soykırımı durdurmak için derhal müdahale etme" çağrısında bulunduğu belirtildi.

Hamas ve Mısırlı yetkililer son günlerde ateşkesin İsrail askerlerinin geri çekilmesi karşılığında Hamas'ın rehineleri serbest bırakacağı bir dizi aşamayı içereceğini söylemişti.

Katar ve Mısır aylardır Hamas ve İsrail arasında bir anlaşmaya varılması için arabuluculuk yapıyor.

Üzerinde uzlaşılan anlaşmanın Hamas'ın temel talebi olan savaşın sona erdirilmesi ve İsrail'in tamamen geri çekilmesi taleplerini karşılayıp karşılamayacağı henüz belli değil.

Duyuru, İsrail ordusunun güneydeki Refah kentinde yaşayan 100 bin Filistinliye tahliye emri vermesi ve uzun zamandır beklenen kara harekâtının yakın olduğunu göstermesi üzerine geldi.

Kassam Tugayları: 12 İsrail Askerini İmha Ettik “İlâ Cehenneme Zümerâ” Kassam Tugayları: 12 İsrail Askerini İmha Ettik “İlâ Cehenneme Zümerâ”

İsrail Refah'ı yaklaşık yedi ay süren çatışmaların ardından Hamas'ın son büyük kalesi olarak tanımlıyor.

Tel Aviv, 7 Ekim'de İsrail'e saldıran Hamas'ı yenmek için kara harekatının gerekli olduğunda ısrar ediyor.