Boris Tadic, "Nova S" kanalında katıldığı programda, "Srebrenitsa'da soykırım yaşandı diyemem. Eğer eski bir Cumhurbaşkanı olmasaydım, tavrım farklı olabilirdi." dedi.

Bosna Hersek, Lahey'de Sırbistan aleyhindeki davadan vazgeçmediği sürece Srebrenitsa'da işlenen suçları "soykırım" olarak ifade edemeyeceğini belirten Tadic, "Srebrenitsa soykırımını tanımış olsaydım Sırbistan, Bosna Hersek'e yüz milyarlar tutarında tazminat öderdi." itirafında bulundu.

Eski Cumhurbaşkanı Boris Tadic ile Dveri hareketinin lideri Bosko Obradovic arasında gerilimin arttığı programda, Tadic, "Cumhurbaşkanı görevini yapmış olmasaydım, yaklaşımım farklı olabilirdi. Ancak yine de Srebrenitsa'da yaşananlar için özür diledim, yine olsa yine de aynısı yapardım." diye konuştu.

Tadic'in açıklamalarının ardından söz alan Obradovic, 'Tanrı'ya şükür Boris Tadic artık Sırbistan Cumhurbaşkanı değil." dedi.

SREBRENİTSA KATLİAMI

'Kimin vücudu sıcaksa kafalarına sıkın" dediler ve 8372 cana kıydılar. Güvenli bölge ilan etmişlerdi... Barış gücü onları koruyacaktı... Birleşmiş Milletler Barış Gücü'ne mensup Hollandalı komutan 15 askerine karşılık barış gücü üssüne sığınan Boşnakları Sırp katillere teslim etti.

Marş Mira'nın 28. Yılı: Ölüm Yolunda ''Barış Yürüyüşü'' Marş Mira'nın 28. Yılı: Ölüm Yolunda ''Barış Yürüyüşü''

1995 yılının Temmuz ayında Sırp katiller sistematik olarak yürüttükleri katliamlarda sadece Srebrenitsa'da beş gün içinde 8.372 Boşnak'ı katletti... Hem de dünyanın gözlerininiçine bakarak... Böylece 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da yaşanan en büyük soykırım gerçekleştirildi.

1995'in Temmuz ayında Srebrenitsa'da Sırp ordusu, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da yaşanan en büyük soykırım gerçekleştirdi. Sırp kuvvetleri, Bosna'nın doğu yakasında, tüm dünyanın gözleri önünde, Boşnaklara karşı her türlü savaş suçunu işledi. Sırp kuvvetleri Srebrenitsa'da beş gün içinde 8 bin 372 Boşnak'ı öldürdü, yüzlerce kadına ve küçük yaştaki kız çocuğuna tecavüz etti. Bir gün içerisinde 20 binin üzerinde mülteci, ülkeden zorla çıkarıldı. Vahşi katliamın üzerinden 27 yıl geçti. Bölgede yaşanan acılar dinmiş değil...