Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ile yaşanabilecek olası gerilimler nedeniyle orduya 'hazır ol' emri verdi.

Kosova'nın, "Sırp makamlarının Kosova'daki Sırplara verdiği araç plakalarının 'RKS' (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi" kararından vazgeçmemesi, iki ülke arasında gerilimin tırmanma ihtimalini artırdı.

Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic, Sırbistan ordusunun başkomutanı vasfındaki Vucic'in orduya çatışmaya ve her türlü göreve hazır olma emri verdiğini duyurdu.

Vucevic, kimsenin çatışma ve savaş istemediğini anımsatarak, "Sırbistan ciddi bir devlet, her türlü meydan okumaya ve olası her soruna cevap verebilmek adına gerekli adımları atıyoruz." ifadelerini kullandı.

Sırbistan'ın diyaloğun devamı için elinden geleni yaptığını kaydeden Vucevic, "Ordumuz, başkomutan Vucic'in her talimatını yerine getirebilecek hazırlıkta. Kosovalı Sırplar da dahil, Sırbistan vatandaşlarını korumak için elimizden geleni yapacağız, bundan kimsenin şüphesi olmasın." diye konuştu.

Marş Mira'nın 28. Yılı: Ölüm Yolunda ''Barış Yürüyüşü'' Marş Mira'nın 28. Yılı: Ölüm Yolunda ''Barış Yürüyüşü''

Sırbistan'ın barış ve istikrarı savunmasının 'ödlek ve zayıf' bir ülke olduğu anlamına gelmediğini anımsatan Vucevic, " Bin gün müzakere etmek, cephede bir gün geçirmekten iyidir." dedi.

Balkan News