Hamas tarafından esir tutulan İsrailli Daniel Aloni'nin övgüsü, Filistin medya kuruluşlarının Pazartesi günü yayınladığı bir mektupla ortaya çıktı. Aloni 6 yaşındaki kızı Emelia ile birlikte Gazze'de tutuluyordu. Mektup, Aloni gözaltındayken İbranice yazılmış ve abluka altındaki bölgede geçirdikleri günlerde kendisine ve kızına eşlik eden ve onu koruyan El Kassam Tugayları savaşçılarının davranışlarını anlatıyordu.

Daniel ve kızı, Cuma günü Hamas hareketinin İsrail rejimiyle esir takası anlaşması yapmasının ardından serbest bırakılan ilk İsrailli esirler arasındaydı. Serbest bırakılan diğer İsrailli tutsaklar da Hamas'ın esaretindeyken gördükleri iyi muameleye tanıklık etti. İnsani gerekçelerle serbest bırakıldıktan sonra 85 yaşındaki İsrailli bir kadın, Hamas savaşçılarının esirlerin tüm ihtiyaçlarını karşıladığını ve onlara kendilerinin yediği yemeğin aynısını verdiğini söyledi.

"KENDİMİ GAZZE'DE BİR KRALİÇE GİBİ GÖRDÜM"

Aloni, El Kassam savaşçılarına, "kızım Emelia'ya karşı gösterdiğiniz olağanüstü insanlık için kalbinin derinliklerinden teşekkür ediyorum. Ona kendi çocuğunuz gibi davrandınız." ifadelerini kullandı. Hamas savaşçılarının kızına gösterdiği olağanüstü ilgi nedeniyle "kendisini Gazze'de bir kraliçe olarak gördüğünü ve kendisini dünyanın merkezi gibi hissettiğini" ekledi.

Aloni'nin İbranice'den tercüme edilen mektubunun tam metni şöyle:

Gazzeli Tutuklulara Yapılanlar: Uyuşturmadan Ameliyat, Tecavüz, Aç Bırakma, İşkence Gazzeli Tutuklulara Yapılanlar: Uyuşturmadan Ameliyat, Tecavüz, Aç Bırakma, İşkence

"Son haftalarda bana eşlik eden komutanlara... Görünüşe göre yarın yollarımız ayrılacak ama kızım Emelia'ya gösterdiğiniz olağanüstü insaniyet için size tüm kalbimle teşekkür etmek istiyorum. Ona kendi çocuğunuzmuş gibi davrandınız. Her içeri girdiğinizde onu odanızda karşıladınız. Sizler onun gerçek ve iyi sevdiklerisiniz. Teşekkür ederim, teşekkür ederim, bakıcı olarak onunla geçirdiğiniz sayısız saatler için teşekkür ederim. Ona karşı sabırlı olduğunuz ve ona tatlılar, meyveler ve kolayca erişilemez olsa bile mevcut olan her şeyi verdiğiniz için teşekkür ederiz. Çocuklar esaret altında kalmasın ama sizler ve buradaki varlığımız sırasında tanıştığımız diğer iyi kalpli kişiler ve liderler sayesinde kızım Gazze'de kendini kraliçe olarak gördü ve kendisini dünyanın merkezi gibi hissetti. Gazze'de kaldığımız uzun süre boyunca, ister üye ister lider olsun, ona nezaketle, şefkatle, sevgiyle davranmayan tek bir kişiye bile rastlamadık. Sonsuza dek minnettarlığınız esiri olacağım çünkü o buradan kalıcı bir psikolojik travmayla ayrılmayacak. İçinde bulunduğunuz zor duruma rağmen burada gösterdiğiniz nazik tavrınızı, Gazze'de başınıza gelen ağır kayıpları hatırlayacağım. Keşke bu dünyada bir gün gerçekten iyi arkadaş olabilseydik. Hepinize sağlık ve esenlik diliyorum. Size ve ailenize sağlık ve sevgi diliyorum. Çok teşekkür ederim. Daniel ve Emelia."

(milli gazete)

Editör: Yusuf Yusmar