Rusya'nın Odessa'ya düzenlediği saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiği, 22 kişinin yaralandığı bildirildi.

Odessa Bölge Devlet İdaresi Başkanı Oleg Kiper, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Rusya'nın Odessa'ya yönelik saldırı düzenlediğini duyurdu.

Bunun bir "terör" saldırısı olduğunu ileri süren Kiper, saldırıda kentteki altyapı, ev ve dini yapıların hasar gördüğünü aktardı.

Rusya, Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan çekilmesinden bu yana Odessa’yı insansız hava araçları ve füzelerle vuruyor.

Odessa’daki limanlar Ukrayna tahılının ülkeyi terk ettiği limanlardı.

Odessa’nın en büyük tarihi Spaso-Preobrajenskiy Katedrali'de saldırıdan büyük oranda zarar gördü.

Zelenskiy'den "Odessa'ya yapılan saldırı karşılıksız kalmayacak" mesajı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesinin Odessa kentine düzenlenen füze saldırısının "karşılıksız" kalmayacağını belirtti.

Zelenskiy, sosyal paylaşım hesabından yaptığı yazılı açıklamada, saldırıda sivil konutların ve bir kilisenin hedef alındığına dikkat çekerek "Rus teröristlere, Odessa için kesinlikle bir karşılık olacaktır. Bu tepkiyi hissedecekler." değerlendirmesinde bulundu.

Saldırıda 19 füze kullanıldı

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Rusların, Odessa bölgesine düzenlediği saldırıda 5'i Oniks, 4'ü Kalibr tipi olmak üzere toplam 19 füze kullandığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, Ukrayna Hava Kuvvetlerinin yaptığı muharebe çalışmaları sonucunda 4'ü Kalibr seyir füzesi ve 5'i İskender-K tipi füze olmak üzere toplam 9 hava hedefin imha edildiği kaydedildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Syrskyi: Doğu Cephesinde Durum Kötüleşti, Bazı Köylerden Geri Çekildik Ukrayna Genelkurmay Başkanı Syrskyi: Doğu Cephesinde Durum Kötüleşti, Bazı Köylerden Geri Çekildik

Putin: “Ukrayna’nın karşı saldırısı başarısız”

Bu arada Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin St. Petersbug’da Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’yla görüştü.

Putin görüşmede Ukrayna’nın karşı saldırısının başarısız olduğunu söyledi.

Ukrayna uzun süredir beklenen karşı saldırısına geçen ay başladı ancak Rus güçleri karşısında çok az bir ilerleme sağladı.

Editör: Salih Eser