Medvedev, Argumenty I Fakty gazetesinde yayımlanan yazısında, "Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde Rusya'ya katılma fikri hâlâ oldukça popüler. İlhak için iyi nedenler olursa büyük olasılıkla uygulanabilir” ifadelerini kullandı.

Gürcistan, iki bölgenin kontrolünü kaybetti. Moskova, Gürcistan'ın Güney Osetya'yı güç kullanarak geri alma girişiminin ardından 2008 yılında bağımsızlıklarını tanıdı ve bu girişim Rusya'nın karşı saldırısına yol açtı.

Rusya'nın Gürcistan'la ilişkileri o günden bu yana iyileşme gösterse de Medvedev Batı'yı, ülkenin NATO'ya olası katılımını ele alarak gerilimi artırmakla suçladı.

Medvedev, iki bölgenin bağımsızlığının tanınmasının 15. yıldönümü münasebetiyle yayınlanan makalesinde, “Endişelerimiz gerçekleşmeye yaklaşırsa, beklemeyeceğiz" dedi.

20 Ocak 1990 Bakü Katliamı: Kara Yanvar'ın 33'üncü Yıl Dönümü 20 Ocak 1990 Bakü Katliamı: Kara Yanvar'ın 33'üncü Yıl Dönümü

Gürcü yetkililer, toprak bütünlüğünü koruyabilecek ABD liderliğindeki bir askeri ittifaka katılma konusundaki kararlılıklarını defalarca teyit etti.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Rusya, Ukrayna'nın, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgesini ilhak etti. Ancak ilhaklar uluslararası alanda tanınmıyor.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı da mevcut çatışma sonucunda ‘Ukrayna'nın dünya siyasi haritasından kaybolabileceğini’ belirtti.

Medvedev, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) şu anda Ukrayna'da Kiev rejimi üzerinden karma ama tamamen kapsamlı ve kanlı bir savaş yürüttüğünü söyledi.

Medvedev daha önce ‘Batı'nın Ukrayna'daki yenilgisinin kaçınılmaz’ olduğunu belirterek, ‘Rusya'nın Kiev rejimi tamamen devrilene kadar durmaması gerektiğini’ vurguladı.

Editör: Yusuf Yusmar