Rusya, 65 Ukraynasavaş esiri, altı mürettebat ve onlara eşlik eden üç kişiyi taşıyan bir Rus askeri nakliye uçağının çarşamba sabahı düştüğünü duyurdu. 

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın ateş açarak düşürdüğünü belirttiği uçaktan kurtulan olmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Ukrayna yönetimi, yerleşik uygulama uyarınca Ukraynalı askerlerin bugün askeri nakliye uçaklarıyla Belgorod havaalanına götürülerek takas edileceğinin farkındaydı." denildi.

Söz konusu takasın bugün öğleden sonra Rusya-Ukrayna sınırındaki Kolotilovka kontrol noktasında gerçekleşeceği belirtilen açıklamada "Bu terörist eylemi gerçekleştirerek Ukrayna yönetimi gerçek yüzünü göstermiştir. Kendi vatandaşlarının hayatlarını hiçe saymıştır." ifadeleri kullanıldı.

Rusya: Belgorod yakınlarında Ukrayna İHA'ları düşürdük

Savunma Bakanlığı, daha önceki bir açıklamasında hava savunma sistemlerinin çarşamba günü erken saatlerde Rusya'nın batısındaki Oryol bölgesi üzerinde dört Ukrayna insansız hava aracını düşürdüğünü belirtmişti.

Oryol Belediye Başkanı Yuri Parakhin de şehrin üzerinde insansız hava araçlarının düşürüldüğünü açıkladı. Parakhin, olayda ölen ya da yaralanan olmadığını ancak şehirdeki birkaç apartmanın camlarının kırıldığını bildirdi.

Bölge Valisi Vyacheslav Gladkov da çarşamba günü erken saatlerde Belgorod sınır bölgesi üzerinde bir başka Ukrayna insansız hava aracı düşürüldüğünü, can kaybı ya da hasar yaşanmadığını söyledi.

Filistin'e Destek için Öğrenci Eylemleri İngiltere Üniversitelerinde de Yayılıyor Filistin'e Destek için Öğrenci Eylemleri İngiltere Üniversitelerinde de Yayılıyor

Ukraynalı bazı sosyal medya hesapları ise S-300 füzeleri taşıdığı sanılan Ilyuşin II-76 tipi askeri uçağın Ukrayna hava savunması tarafından düşürüldüğünü ileri sürmüştü. 

Bazı paylaşımlarda ise uçağın alçak uçuş yaptığı ve yere çakılırken bir ateş topuna dönüştüğüne dair görüntüler bulunduğu ifade edildi.

Rus saldırısında 18 kişi öldü

Rusya cephesinden bu açıklamalar gelirken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, çarşamba günü erken saatlerde Ukrayna'nın hava savunmasını aşmak için tasarlandığı anlaşılan büyük bir Rus füze saldırısında 18 kişinin öldüğünü ve 130 kişinin yaralandığını açıkladı.

Zelenskiy, sosyal medya platformu X'teki açıklamasında, salı günü erken saatlerde 40'tan fazla balistik, seyir, uçaksavar ve güdümlü füzenin kullanıldığı yaylım ateşinin üç Ukrayna şehrinde "hepsi sıradan evler" olan 130 konutu vurduğunu söyledi.

Ülkenin ikinci büyük kenti Harkiv'in bölge valisi Oleh Syniehubov da Rus S-300 füzelerinin salı günü geç saatlerde kentin yerleşim bölgelerini vurduğunu, dokuz kişinin yaralandığını ve konutlara zarar verdiğini bildirdi.

Aksini gösteren önemli kanıtlar olmasına rağmen Rusya, güçlerinin sivil bölgeleri vurduğunu reddediyor.

Kış şartlarında uzun menzilli saldırılar arttı

Washington merkezli Savaş Çalışmaları Enstitüsü, Rusya'nın salı günkü saldırıda Ukrayna'nın hava savunmasında delikler açmak amacıyla tuzak füzeler kullanmış olabileceğini belirtti. 

ABD'li düşünce kuruluşuna göre Moskova daha etkili olabilmek için İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerden daha fazla balistik füze edinmeye çalışıyor.

Her iki taraf da silah stoklarını yenilemeye çalışırken buzlarla kaplı bin 500 kilometrelik cephe hattı büyük ölçüde durağanlaşmış durumda ve savaş giderek uzun menzilli saldırılar etrafında dönmeye başladı.

Analistler Rusya'nın kış aylarında hava bombardımanı yapmak üzere füze stokladığını, Ukrayna'nın ise yeni tip insansız hava araçlarıyla Rusya içinde saldırılar düzenlemeye çalıştığını belirtiyor.

Ukrayna'nın müttefiklerine askeri yardım çağrısı sürüyor

Başkent Kiev ve Harkiv'in de vurulduğu son haftaların en ağır Rus saldırısı, Zelenskiy'in Batılı müttefiklerine daha fazla askeri yardım sağlamaları için yaptığı çağrılara ağırlık kazandırdı.

Ukrayna'nın müttefikleri, kaynakları kısıtlı olsa da askeri yardım paketleri göndermeye devam edeceklerini taahhüt ediyor. Ancak Ukrayna'nın açık ara en büyük yardım sağlayıcısı olan Amerika Birleşik Devletleri'nin yardımı da siyasi engellere takıldı.

Alman Savunma Bakanlığı ise çarşamba günü yaptığı açıklamada altı adet SEA KING Mk41 çok rollü helikopteri Ukrayna'ya göndermeyi planladığını duyurdu.

Alman hükümeti, savaşın başlangıcından bu yana, önemli uçaksavar ve hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere yaptıkları askeri teslimatın yaklaşık 6 milyar euroyu bulduğunu bildirdi.

Editör: Yusuf Yusmar